Kraj, w którym Firefox jest popularniejszy niż w Polsce

Według serwisu Ranking.pl Firefox 3.x to najpopularniejsza przeglądarka w Polsce. Korzysta z niej 48 proc. internautów. To dwa razy więcej niż wynosi globalna średnia. Na świecie jest jednak kraj, w którym pozycja przeglądarki Mozilli jest jeszcze silniejsza.

Według firmy Net Applications całkowite udziały Firefoksa w światowym rynku to 23 proc. Program słabnie od końca 2009 r. - od momentu, gdy rozpędu nabrała przeglądarka Chrome. W Polsce aplikacja Mozilli także straciła niedawno kilka punktów procentowych.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Indonezji. Z Firefoksa korzysta tam 70 proc. internautów. Niestety, twórcy przeglądarki nie wiedzą, dlaczego tak jest. Lokalna społeczność Mozilli jest silna, ale samodzielnie nie mogłaby uzyskać takiego rezultatu.

Mozilla podała też, że 80 proc. instalacji Firefoksa w Indonezji jest w języku angielskim. Tylko 16 proc. użytkowników korzysta ze zlokalizowanego wydania indonezyjskiego (język Bahasa Indonesia). Przyczyną tego jest fakt, że język indonezyjski jest sztucznym tworem. Powstał ok. 80 lat temu.

Reklama

W Indonezji mieszka ćwierć miliarda ludzi. Językiem indonezyjskim posługuje się raptem 163 mln. Dla 23 mln. jest to język ojczysty. Najprawdopodobniej dlatego większość ludzi woli korzystać z angielskiej wersji przeglądarki.

W indonezyjskim domach raczej nie ma najnowocześniejszych komputerów na świecie. Tamtejszym internautom najwyraźniej nie przeszkadza więc to, że Firefox stał się ociężałą, wolną przeglądarką, a Mozilla już dawno utraciła pozycję lidera innowacyjności.

Wojciech Wowra

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: przeglądarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama