Łamanie długich haseł

Nowe technologie to większa wydajność i szybkość. Niestety, czasem także szybkość łamania haseł. Właśnie powstało nowe narzędzie, które odgadnie skomplikowany, 14-znakowy kod w ciągu kilku sekund.

Na każde hasło znajdzie się sposób, aby je złamać
Na każde hasło znajdzie się sposób, aby je złamaćstock.xchng

Stworzyła je szwajcarska firma Objectif Sécurité. Aplikacja została zoptymalizowana pod kątem współpracy z dyskami typu SSD. Na szczęście jej spektakularne efekty ograniczają się tylko do tych nośników. Przynajmniej na razie. Optymalizacja pozwala osiągnąć nawet 100 razy większą szybkość w łamaniu haseł - w porównaniu z urządzeniami opartymi na tradycyjnych dyskach HDD. Szwajcarzy udowodnili, że w łamaniu zabezpieczeń, poza wydajnością procesora, liczy się również wydajność pamięci magazynującej dane.

W procesie łamania haseł wykorzystano również tzw. tęczową tablicę o wielkości 8 GB (baza skrótów wykorzystywana w łamaniu haseł). Serwis CIOZone podał kilka przykładów skuteczności nowego mechanizmu: hasło 72@Fee4S@mura! - 5 sekund, (689!!!

Hasło coraz częściej przestaje być wystarczającą metodą dla zabezpieczenia cyfrowych dóbr. W dużych firmach oraz administracji publicznej popularyzują się takie metody zabezpieczeń, jak czytniki biometryczne oraz karty autoryzacyjne.

Mówi się również o tym, że Windows 8 będzie mieć mechanizm rozpoznawania twarzy jako jeden z środków zabezpieczających. Żadna metoda nie zastąpi zwykłej przezorności.

Paweł Iwaniuk

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas