Reklama

Microsoft - zabójca botnetów

Microsoft najwyraźniej postanowił wyspecjalizować się w zwalczaniu botnetów. W przeszłości koncern doprowadził do zamknięcia Waledaca i Rustocka. W ramach walki z Rustockiem wygrał właśnie sprawę cywilną i przekazał dokumentację do FBI na potrzeby sprawy kryminalnej. Teraz firma Ballmera poinformowała o zniszczeniu kolejnego botnetu.

Kelihos składał się z około 41 000 zainfekowanych maszyn i mógł wysłać nawet 3,8 miliarda niechcianych informacji na dobę. Cyberprzestępcy wykorzystywali go do kradzieży informacji oraz wysyłania spamu.

Microsoft złożył do sądu wniosek, w którym prosił o wydanie nakazu zamknięcia 21 domen wykorzystywanych przez botnet jako centra kontrolne. We wniosku wymieniono również 22 podejrzanych o stworzenie botnetu, w tym czeską firmę dotFREE Group SRO, która należy do Dominique Alexandra Piattiego. Po raz pierwszy w walce z botnetami Microsoft zdobył na tyle silne dowody, że mógł złożyć wniosek przeciwko konkretnej osobie.

Reklama

Zdaniem koncernu z Redmond Piatti i jego wspólnicy są nie tylko twórcami botnetu, ale założyli też witryny internetowe, na których dochodzi do ataków złośliwego kodu na użytkowników komputerów Apple.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | botnet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama