Najlepsi z Polski - półfinały Code Jam 2008
Aż 5 z 25 uczestników krakowskich półfinałów Google Code Jam 2008 zakwalifikowało się do finału ogólnoświatowego konkursu organizowanego przez Google.
W półfinałach konkursu Code Jam organizowanego przez Google zmierzyli się najlepsi informatycy z całego świata. W europejskich półfinałach ogólnoświatowego konkursu programistycznego rozwiązywano zadania w biurach Google w Krakowie, Londynie, Monachium, St. Petersburgu i Zurychu. Uczestnicy zostali wyłonieni podczas internetowych eliminacji. Aby dostać się do dzisiejszego półfinału, musieli zwyciężyć w trzech rundach rozwiązując trudne zadania.
Wyzwanie przedstawione przez Google sprawdzało one nie tylko umiejętności programistyczne, ale także kreatywność. Utalentowana grupa programistów zmierzyła się z szeregiem kolejnych wyzwań, mając nadzieję na awans do rundy finałowej, która odbędzie się w 14 listopada w głównej siedzibie Google w Mountain View w Kalifornii.
Z 25 uczestników krakowskich półfinałów Google Code Jam 2008 do finału zakwalifikowało się pięciu:
Eryk Kopczyński,
Alan Meller,
Jacek Jurewicz,
Piotr Niedźwiedź,
Marcin Babij.
Znaleźli się oni w grupie 43 finalistów z rejonu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - w pięciu miastach w tym rejonie rozgrywano dziś równolegle półfinały.
Wcześniej odbyły się półfinały rejonu Azji i Pacyfiku oraz półfinały rejonu obu Ameryk.
W sumie do wielkiego finału rozgrywanego 14 listopada w Mountain View w Kalifornii stanie 100 najlepszych programistów z całego wiata, w tym 5 wyłonionych dziś w Krakowie.
- W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy regionalne półfinały w ponad dziesięciu krajach - powiedział Nelson Mattos, wiceprezes Google ds. technologii w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Konkurs jest dodatkowym projektem, tworzonym przez zespół entuzjastów z Google, w tym poprzednich zwycięzców Code Jam. Jego celem jest zgromadzenie najlepszych programistów z całego świata, niezależnie od stosowanych przez nich języków programowania.
Polacy regularnie zajmują wysokie miejsca w kolejnych edycjach konkursu. Tomasz Czajka, który wygrał Google Code Jam Europe w 2006, a w finałach światowego Code Jam dwa razy zajmował miejsca w pierwszej piątce, pracuje obecnie w Google. Wielu uczestników poprzednich edycji Code Jam pracuje także w krakowskim oddziale firmy.
Finaliści podzielą między siebie 80 tys. USD w nagrodach pieniężnych:
Nagroda główna: 10000 USD
2 miejsce: 5000 USD
3 miejsce: 2500 USD
4-10 miejsce: 1500 USD
11-30 miejsce: 1000 USD
31-50 miejsce: 750 USD
51-75 miejsce: 500 USD
76-100 miejsce: 250 USD