Nowy regulamin Facebooka - nie można użyć słów: "brzydki" czy "oszust"
Facebook wprowadza w życie nowy regulamin, każdy użytkownik portalu społecznościowego już dostał stosowną informację. Brak akceptacji regulaminu do 25 maja uniemożliwi korzystanie z usługi. Wśród zapisów Facebooka znajdziemy wiele nowych obostrzeń.
"Nasze standardy obowiązują na całym świecie i dotyczą wszystkich rodzajów treści. Zostały one opracowane kompleksowo - nawet jeśli treść nie zostanie uznana za propagującą nienawiść, może zostać usunięta z powodu naruszenia zasad dotyczących nękania" - podaje na początku regulaminu Facebook.
Nowe zmiany w regulaminie Facebooka nie tylko wiążą się z regulacjami RODO, obowiązującymi od 25 maja we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale również mają dotyczyć bezpieczeństwa, swobody wypowiedzi i równości. "Wszyscy użytkownicy Facebooka mają wpływ na atmosferę bezpieczeństwa i poszanowania na tej platformie. Prosimy użytkowników o kierowanie się rozsądkiem podczas udostępniania treści i o zgłaszanie nam przypadków naruszenia Standardów społeczności" - czytamy w regulaminie.
Co trafiło na listę nieodpowiednich słów?
Oprócz standardowych obostrzeń, obejmujących m.in. zakaz propagowania mowy nienawiści, namawiania do przemocy czy umieszczania w portalu treści pornograficznych, zakazano "treści atakujących osobę lub grupę osób o jednej z wymienionych wyżej cech":Twierdzenia o niższości: twierdzenia lub frazy sugerujące ułomność fizyczną, psychiczną lub moralną osoby lub grupy.
Ułomność fizyczna (na przykład: "zdeformowany", "niedorozwinięty", "odrażający" lub "brzydki"),
Ułomność psychiczna (na przykład: "opóźniony w rozwoju", "kretyn", "niskie IQ", "głupi" lub "idiota"),
Ułomność moralna (na przykład: "puszczalska", "oszust", "skąpiec", "na krzywy ryj").
Treści wyrażające pogardę. Przykłady:
"Nienawidzę...",
"Nie lubię...",
"X są najgorsi".
Treści wyrażające obrzydzenie. Przykłady:
"Ohyda",
"Paskudztwo",
"Obrzydlistwo".
Czym grozi nieprzestrzeganie zasad?
"Konsekwencje naruszenia Standardów społeczności różnią się w zależności od wagi naruszenia oraz wcześniejszych zachowań użytkownika na Facebooku. Na przykład pierwsze naruszenie może skutkować ostrzeżeniem, ale jeśli użytkownik będzie nadal naruszać nasze zasady, możemy ograniczyć mu możliwość publikowania na Facebooku lub wyłączyć jego profil. Możemy także powiadomić organy ścigania, jeśli uważamy, że istnieje poważne ryzyko szkody fizycznej lub bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego" - czytamy.