Nowy światłowodowy rekord
Naukowcy z Laboratoriów Bella, działu badawczo-rozwojowego Lucent Technologies, dwukrotnie poprawili rekord odległości dla transmisji szerokopasmowej bardzo dalekiego zasięgu, przesyłając 2,56 terabita (trylion bitów) informacji na sekundę na odległość 4 tys. kilometrów (2,5 tys. mil), co odpowiada mniej więcej odległości pomiędzy Orlando na Florydzie, a San Diego w Kalifornii. Poprzedni rekord transmisji wynosił 1,6 terabita informacji na sekundę na odległość ponad 2 tys. kilometrów (1250 mil).
Rekordowe łącze zostało zestawione z odcinków międzywzmacniakowych o długości 100 km (62,5 mili) każdy, co jest typową długością sieci naziemnych, stosowaną obecnie przez dostawców usług. Poprzedni rekord odległości uzyskany podczas transmisji z prędkością 40 gigabitów na sekundę w światłowodzie o długości 100 kilometrów wynosił dokładnie połowę z 4 tys. kilometrów (2,5 tys. mil) uzyskanych przez zespół Laboratoriów Bella; poza tym zespół Laboratoriów Bella wykorzystał 64 kanały, podczas gdy w poprzednim eksperymencie wykorzystano ich 40.
Ten przełom w dziedzinie transmisji był możliwy dzięki zastosowaniu modulacji DPSK (Differential Phase Shift Keying) - technice kodowania nie stosowanej do tej pory w systemach optycznych . Wraz z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami , wśród których znajdują sie rozbudowane wzmacniacze dla pasma L, wzmacniacze Ramana, korekcja błędów w przód (FEC) i dynamiczna kompensacja dyspersji, kodowanie DPSK umożliwiło zespołowi badawczemu uzyskanie bezbłędnej transmisji na odległość 4 tys. kilometrów (2,5 mili) we wszystkich 64 kanałach, a w każdym z nich sygnał był przesyłany z prędkością 40 gigabitów na sekundę.