Pierwszy Polak - finalista Imagine Cup 2010

Dominik Trojnar, student Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, zakwalifikował się do grona 6 najlepszych studentów, którzy zmierzą się podczas finałów Imagine Cup. Dominik startuje w kategorii Technologie Informatyczne. W finałowej rozgrywce zmierzy się ze studentami z Francji, Egiptu, Singapuru, Boliwii oraz Chin.

Jeszcze nigdy Polak nie wygrał tej kategorii ImagineCup dlatego mocno ścisakamy kciuki za Dominika
Jeszcze nigdy Polak nie wygrał tej kategorii ImagineCup dlatego mocno ścisakamy kciuki za Dominikamateriały prasowe

Dominik Trojnar oraz jego finałowi konkurenci zostali wyłonieni z grona blisko 4500 studentów z całego świata, w tym 125 z Polski, którzy startowali w kategorii Technologie Informatyczne. Sukces Dominika jest tym większy, że jest pierwszym Polakiem, który dotarł do ścisłego, światowego finału w tej kategorii. Teraz przed nim ostatnia rozgrywka, do której dojdzie już w najbliższą sobotę, 24 kwietnia. W jej wyniku wyłonieni zostaną zwycięzcy, których poznamy podczas ceremonii rozdania nagród 8 lipca. Trzymamy kciuki!

Studenci startujący w kategorii Technologie Informatyczne muszą wykazać się wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami w zakresie tworzenia, wdrażania i nadzorowania wydajnych, funkcjonalnych, stabilnych i bezpiecznych systemów informatycznych. Kategoria ta jest rozgrywana w ramach konkursu Imagine Cup od 2005 roku, kiedy to światowe finały odbywały się w japońskiej Jokohamie. Przypomnijmy, że w tym roku gospodarzem finałów światowych Imagine Cup jest Polska.

Na co dzień Dominik Trojnar studiuje na Politechnice Rzeszowskiej. Dodatkowo działa także w Kole Naukowym Elektroniki i Technologii Informacyjnych, którego opiekunem jest Bartosz Pawłowicz. Dominik pełni też funkcję Microsoft Student Partnera w rzeszowskiej Grupie IT.

Imagine Cup jako przygoda

Jest rok 2006. Politechnika Białostocka. Dwaj studenci - Arkadiusz Kondratiuk oraz Marcin Bartoszuk - postanowili spróbować swoich sił startując w konkursie technologicznym Imagine Cup organizowanym przez Microsoft. O samym konkursie dowiedzieli się od swojego kolegi z uczelni. Razem stworzyli zespół, który z powodzeniem wystartował w czwartej edycji Imagine Cup. Drużyna Arkadiusza i Marcina zajęła wówczas trzecie miejsce na finałach krajowych w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Już wtedy wiedzieli, że na jednorazowym starcie w Imagine Cup się nie skończy.

Co było potem?

Organizowany przez Microsoft od 2003 roku Imagine Cup jest konkursem technologicznym, w którym studenci muszą wykazać się wiedzą oraz kreatywnością w zastosowaniu nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych. Od 2009 roku hasło przewodnie konkursu brzmi "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości". Jest ono swego rodzaju drogowskazem dla uczestników, którzy w swoich projektach poszukują sposobów rozwiązania problemów zidentyfikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju. Obejmują one takie obszary, jak eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, promowania równości płci i awansu społecznego kobiet.

Poza Technologiami Informatycznymi, w tegorocznej edycji Imagine Cup rozgrywane są następujące kategorie konkursowe:

- Projektowanie Oprogramowania, gdzie należy stworzyć system informatyczny mając do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows czy Windows Mobile. Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 dolarów,

- Projektowanie Gier, której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Główna nagroda to 25 000 dolarów,

- Media Cyfrowe, gdzie maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup,

- Projektowanie Systemów Wbudowanych, w której zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2 oraz komputery kompaktowe. Do tej pory aż czetry zespoły z Polski zakwalifikowały się do drugiej rundy w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas