Pierwszy wirus dla iPoda

Firma Kaspersky Lab zidentyfikowała pierwszego wirusa dla odtwarzacza iPod. "Szkodnik" zadziała raczej u niewielu użytkowników i nie wyrządzi żadnej krzywdy. Właściwie w ogóle nie jest groźny...

Wykryty "szkodnik" nosi nazwę Podloso. Działa na odtwarzaczach multimedialnych iPod na których zainstalowano system Linux. Jest to kod typu proof-of-concept co znaczy, że nie wyrządza żadnych szkód a jedynie prezentuje możliwą technikę ataku.

Kod ma postać pliku wykonywalnego na odtwarzaczu iPod. Po uruchomieniu skanuje dysk twardy iPoda i infekuje wszystkie pliki wykonywalne w formacie .elf. Po uruchomieniu takiego pliku wirus wyświetla na ekranie rysunek pingwinka z iPodem i komunikat:

You are infected with Oslo the first iPodLinux Virus

Reklama

Podloso nie może się automatycznie rozprzestrzeniać i użytkownik musi sam zapisać kod do pamięci iPoda.

Jak widać kod nie stanowi właściwie żadnego zagrożenia i dotyczy tylko jednego systemu na platformie sprzętowej, na której i tak system ten jest rzadko używany. Specjaliści zwracają jednak uwagę na to, że twórcy złośliwego oprogramowania najwyraźniej starają się eksperymentować z bardzo różnymi platformami i coraz poważniej myślą o urządzeniach przenośnych.

Nie po raz pierwszy iPod trafia pod lupę ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem. W zeszłym roku firma Apple sprzedała kilka odtwarzaczy iPod, które zawierały złośliwe kody groźne dla użytkowników systemu Windows.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: firma | iPod | wirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy