Pokolenie cyfrowych dzieci
Dzieci w wieku 8 - 14 lat są pierwszym pokoleniem, które nie zna i nie wyobraża sobie życia bez internetu. Najmłodsi korzystają z sieci zarówno przy odrabianiu prac domowych, jak również podczas korzystania z gier komputerowych. Co więcej, pokolenie to używa internetu po to, by wzmacniać, a nie zastępować, kontakty towarzyskie.
Na potrzeby badania przepytano ponad 3000 dzieci z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Włoch, a jego rezultaty obalają wiele mitów o wpływie rewolucji cyfrowej na życie młodych ludzi. Jedno jest jednak pewne - większość dzisiejszych dzieci nie potrafi wyobrazić sobie świata bez internetu i wszechobecnej cyfryzacji.
Dla 95 proc. przebadanych europejskich nastolatków internet oraz serwisy społecznościowe są ważne, a prawie połowa badanych z twierdzi, że nie wyobraża sobie życia bez tych podstawowych narzędzi.
Podobnie jest w naszym kraju. Życia bez internetu nie wyobraża sobie 60 proc. polskich dzieci. Internet najczęściej wykorzystywany jest do gier (77 proc.), odrabiania pracy domowej (75 proc.) i komunikowania się z przyjaciółmi poza szkołą (71 proc.). 65 proc. polskich dzieci czuje dumę, gdy idzie im dobrze w grach komputerowych. Najmniejszą popularnością cieszą się gry typu real-life (7 proc.), lubiane są za to internetowe gry zespołowe (22 proc.). 15 proc. dzieci odwiedza wirtualne światy.
- Nowa generacja podchodzi do cyfrowego świata z rozsądkiem i w sposób naturalny. Deklaruje, że sieci społecznościowe służą przede wszystkim do utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi z realnego świata (częściej niż do nawiązywania nowych znajomości). Dla Pokolenia XD internet będzie prawdopodobnie po prostu narzędziem. Równie zrozumiałym i oczywistym, co telefon dla ich rodziców - mówi Bartek Chaciński, dziennikarz "Przekroju", autor serii "Słowniki najmłodszej polszczyzny".