Polacy pokonali Niemców, Chorwatów...
...pod względem liczby osób, które zadeklarowały udział w akcji pobierania Firefoksa. Oznacza to, że nasi rodacy odegrają ogromną rolę w ustanawianiu rekordu Guinnessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Przy okazji cała akcja pokazuje, jak wielu zwolenników ma w Polsce otwarta przeglądarka.
Fani Firefoksa z całego świata chcą w dniu premiery ustanowić rekord w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Już teraz można zadeklarować swój udział w projekcie na stronie SpreadFirefox.com. Wystarczy w tym celu podać swój e-mail.
Na stronie Spread Firefox widoczna jest mapka krajów, na której kolorami zaznaczono ilu użytkowników weźmie udział w akcji. Polska jest obecnie na drugim miejscu - udział w akcji zapowiedziało ponad 91,5 tys. mieszkańców naszego kraju (stan na 16.06.2008). Wyprzedza nas jedynie USA z liczbą ponad 222 tys, deklaracji.
W krajach dużo większych od Polski (np. w Niemczech, Brazylii i Francji) liczba deklaracji jest dużo niższa (nie wykracza ponad 88 tys. deklaracji). Polska okazuje się więc krajem bardzo przyjaznym dla internetowej pandy (czy też lisa jak twierdzą niektórzy).
Osoby bardziej zainteresowane narodzinami trzeciego Firefoksa powinny jeszcze zajrzeć na blog Zbigniewa Branieckiego z zespołu lokalizacyjnego Aviary.pl. Możemy tam przeczytać m. in., że:
"Niesamowita jest ta atmosfera w całym projekcie, który rozrósł się do tego stopnia, że w trakcie gdy większość dopieszcza szczegóły przed wydaniem, są już tacy, którzy pracują nad Firefoksem 3.1 (...) tworzy się społeczność wokół Mozilla Messaging i Thunderbirda 3, tworzy się społeczność wokół Mozilla Mobile (zwłaszcza aktywny projekt Fennec), a grupa niesamowitych, łebskich programistów, projektuje już Gecko 2.0 i Firefoksa 4. Nie pytajcie jak to możliwe, ta społeczność może wszystko".
Wspomniany Firefox 3.1 nosi nazwę kodową Shiretoko, a wczesna wersja alfa może się ukazać już w lipcu!
Zanim jednak ukaże się wersja 3.1 będziemy mieli trochę czasu na uważne przyjrzenie się wersji 3.0. Osoby, które nie chcą ominąć żadnej nowości mogą przyjrzeć się ilustrowanemu przewodnikowi przygotowanemu przez Deb Richardson (w języku angielskim).