Polska jednym z nielicznych krajów na świecie z najtańszym Internetem światłowodowym

Może to wydać się dziwne, ale najnowsze badania pokazują, że nasz kraj może poszczycić się na całym świecie naprawdę tanim dostępem do Internetu dla obywateli, i to jednocześnie zapewniając wysokie prędkości transferu.

Dotychczas odstawaliśmy od krajów świata w kwestii szybkiego i taniego dostępu do globalnej sieci, ale to już przeszłość. Pomimo faktu, że Polska nie jest bogatym krajem, jak państwa zachodniej Europy, których rozwój gospodarczy po II wojnie światowej nie był sztuczne hamowany, obecnie nie odstajemy już od nich pod względem Internetu, a nawet w wielu kwestiach nad nimi górujemy.

Według najnowszego badania Internet World Stats, w połowie bieżącego roku do globalnej sieci miało dostęp na świecie 4,5 miliarda ludzi, czyli więcej niż połowa populacji naszej planety. Wciąż pozostaje te 3,5 miliarda ludzi, którzy nie mogą się nią cieszyć, a przecież w dzisiejszych czasach jest ona wyznacznikiem rozwoju krajów.

Reklama

Analitycy Picodi.com skupili się jednak na fakcie określenia, gdzie dostęp do sieci jest najtańszy i najszybszy. Okazuje się, że Polska w tym rankingu wypadła wyśmienicie, z czego powinniśmy być dumni. Jest to zasługą szybko rozwijających się w naszym kraju technologii telekomunikacyjnych. I pomyśleć, że dopiero najlepsze nadejdzie, wraz z rozwojem sieci przyszłości 5G, która wystartowała u nas na początku roku.

Wyniki obejmują cenniki 233 największych dostawców Internetu światłowodowego w 62 krajach świata. W Polsce za miesięczny dostęp do globalnej sieci ze światłowodu trzeba zapłacić 10,63 euro, najtaniej jest na Ukrainie, bo 5,60 euro, a najdrożej w Republice Południowej Afryki, aż 79 euro. Jednak trzeba tutaj pamiętać, że Afryce prędkość Internetu jest sporo niższa niż w Europie, więc nie dziwi fakt, że takie koncerny jak Facebook czy Google chcą zaoferować tam dostęp do Internetu z balonów, dronów i satelitów.

Analitycy sprawdzili też, jak szybki dostęp do sieci można mieć za ok. 86 złotych miesięcznie. Okazuje się, że w czołówce krajów świata znalazła się Polska. Podobnie jak na Węgrzech, Łotwie, Rumunii czy Indiach, w naszym kraju za tę kwotę można cieszyć się transferem na poziomie aż 1 Gb/s. Warto tutaj podkreślić, że najlepiej w rankingu wypadła Ukraina. U naszych wschodnich sąsiadów można nabyć bardzo szybkie łączę za naprawdę niewielkie pieniądze.

Źródło: GeekWeek.pl/Picodi.com / Fot. Picodi.com/MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy