Prawdziwe początki internetu w Polsce

Za symboliczny początek internetu w Polsce uznaje się sierpień 1991 roku, gdy z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązano łączność z Kopenhagą. Najprawdopodobniej historia polskiej sieci zaczęła się jednak niemal rok wcześniej. Jakie były prawdziwe początki?

Kto pierwszy podłączył Polskę do internetu?
Kto pierwszy podłączył Polskę do internetu?stock.xchng

Komunikacja, m.in. na poziomie różnych ośrodków badawczych, miewała miejsce wcześniej. Najprawdopodobniej wcześniej wysyłano również z terenu Polski e-maile, nie były to jednak połączenia dokonywane w ramach sieci, nazywanej dziś internetem.

Pierwsze łącze internetowe powstało w listopadzie 1990 roku w wyniku współpracy Instytutu Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie i szwajcarskiego CERN-u. Przygotowania po obu stronach zaczęto jeszcze na wiosnę 1990 roku. Polacy kupili niezbędny sprzęt - komputer microVax II, stację Vaxstation 2000 i drukarkę laserową, a naukowcy rozpoczęli starania w urzędach odpowiedzialnych za telekomunikację o udostępnienie łącza dzierżawionego.

Uruchomienie łącza, pozwalającego na transmisję 9000 b/s nastąpiło 26 września 1990 roku. Opłata za nie wynosiła wówczas niemal 13,5 mln złotych. Dla porównania średnia płaca wynosiła wówczas w Polsce 1,03 mln złotych.

Połączenie, istniejące pomiędzy CERN-em a Instytutem Fizyki Jądrowej nie oznaczało jednak jeszcze podłączenia Polski do internetu. Konieczne było uzyskanie numeru IP, nadawanego wówczas przez Departament Obrony USA. 19 listopada 1990 roku IFJ został powiadomiony o przyznaniu numeru IP 192.86.14.0, który należy do niego do dnia dzisiejszego.

20 listopada 1990 roku pomiędzy 10:57 a 13:25 do Polski za pomocą internetu został wysłany pierwszy email. Pionierskie łącze pomiędzy CERN i IFJ istniało do 1994 roku.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas