Prawdziwy lekarz czy znachor? YouTube oznaczy konta medyków, którym możemy ufać

YouTube jako jeden z wielu portali zmaga się z zarządzaniem dezinformacją. Dotyczy to zwłaszcza dezinformacji związanej z medycyną - portal był jednym z głównych źródeł dezinformacji wokół pandemii i szczepionki na COVID-19. Właściciele YouTube’a zmierzyli się z tym problemem i znaleźli rozwiązanie, które choć w jakimś stopniu zmniejszy szerzenie fałszywych informacji. Już niedługo w wybranych regionach lekarze będą mogli się ubiegać o specjalne odznaczenie kanału na YouTubie.

Odpowiedzią na problem z fałszywymi informacjami, które często zdobywają dużą popularność, ma być nowa funkcja. Dzięki niej licencjonowani lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, terapeuci małżeńscy i rodzinni oraz pracownicy socjalni mogą ubiegać się o oznaczenie ich kanałów jako godne zaufania. YouTube będzie weryfikował licencje kandydatów, a ich filmy znajdą się w specjalnej sekcji dotyczącej zdrowia. W ten sposób YouTube ma pomóc w identyfikacji i rozróżnieniu wiarygodnych filmów, przygotowanych przez pracowników ochrony zdrowia, od zwykłych znachorów, którzy lubują się w niepotwierdzonych naukowo i fałszywych poradach.

Reklama

Jakie warunki muszą spełnić lekarze, aby dołączyć do programu?

Aby dołączyć do programu, poza posiadaniem licencji, twórcy powinni mieć na kanale przede wszystkim treści dotyczące zdrowia, a wynik wyświetleń publicznych filmów w ciągu ostatnich 12 miesięcy musi wynosić powyżej 2000 godzin.

Będą oni musieli się też uprzednio zgodzić na przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie udostępniania informacji o zdrowiu, stworzonych przez Radę Specjalistycznych Towarzystw Medycznych, Narodową Akademię Medycyny oraz Światową Organizację Zdrowia - oznacza to, że umieszczane na kanałach materiały powinny być oparte na nauce, obiektywne, przejrzyste i sprawiedliwe.

YouTube ogłosił, że użytkownicy przyjęci do programu będą okresowo oceniani, aby upewnić się, że nadal spełniają jego warunki. Jak zaznacza dr Garth Graham, szef YouTube Health, jeśli dany kanał złamie zasady, straci swoje odznaczenie. W takim przypadku twórcy będą mogli ubiegać się o nie ponownie dopiero po 90 dniach od wydarzenia.

Aktualnie funkcja ma być dostępna w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. Użytkownicy zobaczą certyfikowane kanały na początku przyszłego roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: YouTube | youtuberzy | nowa funkcja | Medycyna | Dezinformacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy