Przewidywanie epidemii wirusów komputerowych

Kaspersky Lab opatentował w Stanach Zjednoczonych technologię, która pozwala dokładnie przewidzieć skalę epidemii szkodliwego oprogramowania oraz zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.

W dzisiejszych czasach złośliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie. W jednej chwili epidemia może objąć cały internet, a wraz z nim miliony komputerów na całym świecie. Może to spowodować olbrzymie zniszczenia infrastruktury informatycznej, powodując zastój w przekazywaniu informacji oraz pozostawiając systemy narażone na wyciek danych, co z kolei otwiera drogę do oszustw na masową skalę.

Wykrywanie szkodliwego oprogramowania na poszczególnych zainfekowanych komputerach nie przynosi zadowalających rezultatów, gdy trwa epidemia. Potrzebna jest skuteczna metoda oceniająca potencjalną skalę oraz kierunek epidemii, czyli system wczesnego ostrzegania - wszystko to zapewnia najnowsza technologia opracowana przez Jurija Maszewskiego, Jurija Namiestnikowa, Nikołaja Deniszczenkę oraz Pawła Zeleńskiego z Kaspersky Lab.

Nowa technologia działa w oparciu o analizę danych statystycznych dotyczących zagrożeń napływających z globalnej sieci monitorującej bezpieczeństwo. Sieć monitoruje pobieranie szkodliwego oprogramowania, ataki hakerów oraz inne podobne incydenty związane z bezpieczeństwem, rejestrując ich czas pojawienia się, źródło, położenie geograficzne itp. Wybuch epidemii może więc zostać zidentyfikowany za pomocą liczby incydentów występujących w określonym czasie w jednym lub wielu rejonach. Metoda ta znacznie ułatwia zlokalizowanie źródła epidemii oraz pozwala przewidzieć schemat jej dalszego rozprzestrzeniania się.

Reklama

Dzięki temu, zagrożone epidemią kraje mogą podjąć środki ochronne, co znacznie zmniejszy prędkość rozprzestrzeniania się epidemii oraz zapewni skuteczne ograniczenie szkód. Monitorowanie, wykrywanie oraz analiza danych odbywają się w czasie rzeczywistym, co zwiększa skuteczność opatentowanej metody w zwalczaniu gwałtownie rozprzestrzeniających się epidemii szkodliwego oprogramowania.

- Nowy system ma wiele zalet w stosunku do innych podobnych rozwiązań. Nasza technologia zawiera podsystem wykrywający źródło zagrożenia, moduł generujący środki ochronne oraz podsystem symulujący rozprzestrzenianie się epidemii - mówi Nadia Kaszczenko, główny doradca ds. własności intelektualnej w Kaspersky Lab.

Obecnie Kaspersky Lab posiada ponad 50 aplikacji oczekujących na opatentowanie w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. Odnoszą się one do wielu unikatowych technologii bezpieczeństwa informacji opracowanych przez pracowników firmy.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: przewidywać | technologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama