Spielberg, Holocaust i internet

Fundacja Stevena Spielberga - Shoah Foundation, uruchomiła w czwartek stronę internetową, będącą świadectwem i pamięcią zbrodni hitlerowskich wobec Żydów. Witryna jest olbrzymim archiwum, do którego materiały zbierano przez ponad 8 lat. Przy Tworzeniu strony brały udział setki wolontariuszy oraz członkowie fundacji, przeprowadzający wywiady z ofiarami i świadkami Holocaustu.

Witryna, to bogata encyklopedia wydarzeń, relacji świadków, wywiadów i krótkich filmów, które mogą obejrzeć Internauci, wyposażeni w szybkie łącza i przeglądarkę Quick Time.

"Survivors of the Shoah" jest również cichym apelem do Internatów o walkę z rozprzestrzeniającym się w amerykańskiej Sieci rasizmem i nazizmem oraz walkę o ochronę praw humanitarnych.

Można stwierdzić, zatem, że Internet staje się nowym miejscem archiwizowania historycznych dokumentów. W ostatnich latach powstało kilka innych stron fundacji, wyższych amerykańskich uczelni, poświęconych historycznym zapiskom. Znany jest również serwis United States Holocaust Memorial Museum, którego zawartość zbliżona jest do nowego "Survivors of the Shoah".

Spielberg założył fundację w 1994 roku po nakręceniu dramatu "Lista Schindlera", którego treść oparta była na relacjach wielu żyjących świadków Holocaustu. Do dziś, fundacja zgromadziła ponad 50 tysięcy zeznań naocznych świadków z 57 krajów.

(Źródło: Web Express: http://www.weinfo.pl/)

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas