Sprawdź, czy miałeś kontakt z CoVID-19. Aplikacja ProteGO Safe już dostępna

Zapowiadana na początku tego miesiąca aplikacja już trafiła do dystrybucji, więc każdy z nas będzie mógł z poziomu swojego smartfona na bieżąco sprawdzać, czy miał kontakt z osobą chorą na Covid-19.

W odróżnieniu jednak od aplikacji Kwarantanna Domowa, która była obowiązkowa dla osób pozostających w kwarantannie, rządowe oprogramowanie ProteGO Safe jest całkowicie opcjonalne, ale Ministerstwo Zdrowia zachęca do jego instalacji, bo ma to pomóc w kontrolowaniu i hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. W jaki sposób? Mowa o systemie, o jakim wspominało wiele różnych firm technologicznych, czyli komunikacji między mijanymi smartfonami za pomocą losowych identyfikatorów.

Mówiąc w dużym skrócie, pobieramy aplikację i ją instalujemy, rejestrujemy się w niej swoim numerem telefonu (który ma być jednak niejawny), włączamy łączność Bluetooth i tyle. Teraz nasz smartfon będzie zapisywał dane o wszystkich innych mijanych przez nas smartfonach, a kiedy ktoś zaznaczy w niej, że został pozytywnie zdiagnozowany na obecność Covid-19, wszystkie osoby, z jakimi miał kontakt zostaną o tym poinformowane. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie to jedynie prosta informacja o tym, że mieliśmy kontakt z osobą chorą, bez jakichkolwiek danych, więc nikt nie dowie się, kim jest pacjent. 

Reklama

Co więcej, identyfikatory wymieniane między urządzeniami mają być zmieniane co godzinę, wszystkie dane przechowywane w smartfonie tylko przez 2 tygodnie, a sama aplikacja informuje również, że w żaden sposób nie korzysta z GPS i nie śledzi, gdzie byliśmy - wszystko po to, żeby uniknąć jakichkolwiek oskarżeń o szpiegowanie. Jak twierdzi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech: - (...) cały czas zależy nam na przejrzystości prac nad aplikacją. Dlatego wraz z pierwszą wersją apki publikujemy także jej kod źródłowy. Od wybuchu epidemii zgłaszają się do nas programiści i firmy oferujące pomoc w walce z wirusem. Ich wysiłki połączyliśmy w wypuszczanej aplikacji. Jest to pierwszy krok, a nie ostatnie słowo – zapraszamy całą społeczność do recenzji i wsparcia rozwoju aplikacji.

Tyle że jak na razie podstawowa funkcjonalność nie jest jeszcze aktywna, więc na ten moment pobierając aplikację dostaniemy jedynie opcję... samokontroli stanu zdrowia w związku z Covid-19. Odpowiadamy na kilka pytań o wiek, płeć czy grupę krwi oraz uzupełniamy wywiad na temat stanu zdrowia oraz ewentualnie objawów, żeby przekonać się, do jakiej grupy ryzyka należymy: niskiej, średniej czy wysokiej i jakie działania powinniśmy podjąć. Wygląda to zupełnie jak w przypadku udostępnionej wcześniej ankiety do przeprowadzenia na stronie Ministerstwa Zdrowia, o . Mówiąc krótko, jeśli nie mamy aktualnie żadnych podejrzanych objawów, to instalacja aplikacji na niewiele się nam przyda, ale być może zmieni się to, kiedy działać będzie jej podstawowa funkcjonalność. 

Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Zdrowia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy