Sukces Polaków pod piramidami
Sukces polskich studentów na olimpiadzie technologicznej Imagine Cup. Podczas odbywającego się w Kairze finału trzykrotnie weszliśmy na podium. Za rok to Polska będzie gospodarzem tej prestiżowej imprezy.
"Studenci, czterdzieści wieków patrzy na was" - chciałoby się napisać, parafrazując Napoleona, który zwrócił się z podobnym stwierdzeniem swoich żołnierzy podczas zdobywania Egiptu. Jednak w noc finału Imagine Cup, to Polacy mieli Kair u swoich stóp. Z osiemnastoosobowej reprezentacji, 10 studentom udało się wejść na podium. Ceremonia rozdania pucharów Imagine Cup odbyła się niedaleko piramid w Gizie. Trwało to długo, ale wreszcie je zdobyliśmy.
Kair był nasz!
Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów na świecie, całość organizowana jest przez firmę Microsoft. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. Z grupy ponad 300 tys. studentów z całego świata, do ścisłego finału zakwalifikowało się 444 studentów.
RADOŚĆ POLAKÓW PO WYGRANEJ
Uczestnicy każdej z kategorii musieli wykorzystać technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motyw przewodni konkursu brzmiał: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości".
Gwiazdą wieczoru okazał się poznański kAMUflage, który zdobył nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu - Suzanne Mubarak. Projekt kAMUflage umożliwia naukę języka Braille przy pomocy muzyki. Czeteroosobowy zespół pokonał w finale Francję oraz Egipt - w tej konkurencji startowało aż 96 drużyn. - Ciężko pracowaliśmy, ale był warto - podsumował swoje zwycięstwo zespół.
Dodatkowo drugie miejsce (ex aequo) zajął Karol Kaczmarek z Politechniki Poznańskiej. Jego zadaniem w tej kategorii było przygotowanie aplikacji spełniającej założenia milenijne ONZ. Projekt HospFinder umożliwia wyszukiwanie szpitali według konkretnych kategorii (np. lokalizacja, opłaty, współczynnik zgonów etc). Dzięki temu, w razie szansy wyboru szpitala, możemy kierować się określonymi statystykami. Aplikacja zawiera informacje o ponad 4,5 tys. amerykańskich szpitali.
Niestety, nasz faworyt - Demoscene Spirit, startujący w kategorii Projektowanie Oprogramowania, nie znalazł się na podium. Studenci w tej dyscyplinie technologicznej musieli od zera przygotować własną aplikację, a potem zaprezentować ją sędziom. Projekt Demoscene Spirit ułatwia badanie kardiotokograficzne (monitorowane jest serce płodu), jakie regularnie wykonuje się podczas ciąży. W finale Polacy walczyli z Rumunią, Rosją, Hiszpanią, Tajwanem oraz Brazylią. Wygrała Rumunia.
Dokładne omówienie projektów oraz nazwiska uczestników można znaleźć na kolejnych stronach.
Teraz Polska
Polska - jako gospodarz Imagine Cup 2010 - dołączyła do zaszczytnego grona takich miast jak Barcelona, Yokohama, Sao Paulo, Delhi, Seul i Paryż. O organizacji następnego finału w Polsce zadecydowało nie tylko zaangażowanie polskiego oddziału oraz tak znanych nazwisk jak Lech Wałęsa oraz Andrzej Wajda, który wspierali tę inicjatywę, ale przede wszystkim sukcesy naszych studentów.
- Tutaj nie ma przegranych, ani wygranych - wszyscy osiągnęliście coś wielkiego - powiedział na zakończenie Joe Wilson, dyrektor inicjatyw akademickich i dobry duch całej imprezy
Po ceremonii rozdania nagród studenci rozpoczęli w pełni zasłużone świętowanie.
Łukasz Kujawa, Kair
PROJEKTY NASZYCH STUDENTÓW
kAMUflage i jego projekt
W wersji zaprezentowanej jury projekt stał się aplikacją umożliwiającą naukę języka Braille przy pomocy muzyki. Little Braille - bo taką nazwę nosi project - zakłada, że znane dzieciom utwory (np. kołysanki, piosenki z filmów animowanych) zostaną przekonwertowane na język Braille, co w konkluzji ma ułatwić naukę czytania u dziecka. Dodatkowym elementem projektu jest aplikacja umożliwiająca fotografowanie nut (np. przy pomocy telefonu) i automatyczną ich konwersję na pliki muzyczne.
CZŁONKOWIE ZESPOŁU
Małgorzata Domańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Michał Białecki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Jacek Szymczak, Politechnika Poznańska
Michał Wasilewicz, Politechnika Poznańska.
Fteams i jego projekt
Eduko dotyczy edukacji na odległość. System oparty jest na przekazie obrazu z wirtualnej tablicy przez internet oraz dystrybucji materiałów dydaktycznych za pomocą wiadomościach multimedialnych MMS tak, aby były dostępne dla każdego. Przykładowo - nauczyciel może wysyłać uczniom MMS z przygotowanym testem. Uczeń do rozwiązuje, a potem wysyła nauczycielowi.
CZŁONKOWIE ZESPOŁU
Jarosław Andrzejczak, Politechnika Łódzka
Tomasz Ciejka , Politechnika Łódzka
Grzegorz Glonek, Politechnika Łódzka
Jacek Pintera, Politechnika Łódzka
Krzysztof Szokal, Politechnika Łódzka
Mentor i opiekun: mgr inż. Jarosław Koszuk
Na czym polega projekt ISIS?
ISIS (bogini Izyda) umożliwia upowszechnienie i udoskonalenie badań KTG (Kardiotokografia). Jest to badanie, które pozwala wykryć komplikacje ciążowe. Podczas badania monitorowane jest serce płodu wraz z równoczesnymi skurczami macicy ciężarnej. Klasyczne badanie KTG może być wykonywane jedynie w ośrodkach położniczych, które posiadają specjalistyczny sprzęt.
Opisywane badanie jest jednak bardzo ważne, a ze względu na jego słabą dostępność, często przyszłę matki zwyczajnie go zaniedbują. Projekt, który ma pomóc kobietom w ciąży nosi nazwę ISIS (egipska bogini płodności). Przyszła matka będzie mogła wykonać dzięki niemu badanie w dowolnym momencie (np. w domu), a wyniki przesłać internetem do specjalistów. W szpitalu nieustannie czuwa automatyczny system ekspercki, który w razie wykrycia nieprawidłowości może zaalarmować dyżurujących lekarzy na oddziale.
CZŁONKOWIE ZESPOŁU
Marta Łuczak, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
Agata Majewska, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu,
Szymon Majewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Łukasz Minichiewicz, Uniwersystet im. Adama Mickiewicza,
Mentor i opiekun zespołu: dr Tomasz Gdala.