Technologie na ratunek edukacji

Pora na technologiczny przewrót kopernikański w edukacji. Zamiast nudnych książek - internet oraz multimedia. Zamiast wykładów - e-learning. Dlaczego? Tylko w ten sposób unikniemy "cyfrowego wykluczenia" i skutecznie będziemy nieść kaganek oświaty.

Classmate PC - seria tych małych komputerów trafiła do wielu krajów. Także do Polski, do Katowic
Classmate PC - seria tych małych komputerów trafiła do wielu krajów. Także do Polski, do Katowicmateriały prasowe

"Dzisiaj fakty są darmowe" - usłyszeliśmy od studenta o imieniu Dan Brown podczas Forum Liderów Edukacji, 2-dniowej konferencji współorganizowanej przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Microsoft. Chociaż wspomniany Dan Brown jest nam zupełnie nieznany, trudno odmówić mu racji. Podobnie jak wielu dzisiejszych uczniów oraz studentów, on także musi kupować drogie książki, z których tak naprawdę nigdy nie korzysta. Nie korzysta, bo do swojej dyspozycji ma globalną sieć. Najwyższa pora, aby nauczyciele przestali ścigać uczniów za branie informacji z internetu, a zamiast tego pokazali im, jak to robić z głową.

Edukacja bez papieru

- Technologie to droga do rozwiązania takich problemów jak głód oraz bieda - powiedziała podczas Forum Liderów Edukacji Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Administracje rządowe na całym świecie nie od wczoraj zdają sobie sprawę, że komputery i internet są najlepszym sojusznikiem w szerzeniu edukacji. W najbliższych latach więcej niż 90 proc. uprawianych zawodów będzie za kilka lat wymagała przynajmniej podstawowych informacji w zakresie technologii. Kto pozostaje w tyle w świecie technologii, na tego czeka "cyfrowe wykluczenie".

- Dostęp do edukacji powinni mieć nie tylko młodzi, wszyscy muszę się nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Należy pomóc ludziom w wykorzystaniu ich potencjału - otwarcie twierdzi Jean-Philippe Courtois, prezes Microsoft International. Gigant z Redmond jest jedną z firm, która czynnie zaangażowała się w propagowanie technologii w edukacji, także w Polsce. Wspomnijmy chociażby o programie Microsoft Unlimited Potential, dzięki któremu organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać granty, składające się ze środków finansowych, oprogramowania oraz pakietów dydaktycznych do nauczania technologii teleinformacyjnych.

Odpowiedzią na współczesne problemy szkolnictwa może być cloud computing, czyli przetwarzanie danych w internecie, z wykorzystaniem potężnych serwerów zamiast umieszczonego w domu komputera. W Warszawie wspomniano m.in. o Microsoft Live@edu z którego korzysta Uniwersytet w Bolonii, gwarantując swoim studentom - dzięki tej usłudze - m.in. dostęp do MS Office poprzez cloud computing.

Na świecie działa także wiele cyber-uniwersytetów, umożliwiających edukację przy pomocy sieci. Wspomnijmy chociażby japoński Uniwersytet Fukuoka. W końcu wspomniano na Forum Liderów Edukacji o wykorzystaniu technologii Xbox 360 Kinect, która umożliwia sterowanie przy pomocy ruchu. Teoretycznie, ten mający pojawić się na jesień produkt mógłby także zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzi się lekcje. Jednak to tego ostatniego potrzebni są odpowiedni nauczyciele.

Tak wygląda Kinect w akcji:

Imagine Cup dla nauczycieli

W marcu tego roku, na zaproszenie firmy Microsoft, ponad 200 nauczycieli, twórców polityki edukacyjnej oraz dyrektorów szkół z ponad 40 krajów europejskich, w tym z Polski, uczestniczyło w siódmej edycji konferencji Forum Innowacyjnej Edukacji, która odbyła się w Berlinie.

Spotkanie innowacyjnych nauczycieli w Berlinie to przede wszystkim okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami z zastosowania nowoczesnych technologii w procesie nauczania. Nauczyciele co roku konkurują ze sobą w ramach krajowych konkursów na najbardziej innowacyjnego nauczyciela oraz najbardziej innowacyjną szkołę - podobnie jak w studenckim konkursie. Ci, którzy zaprezentują najwyższy poziom nowatorstwa w nauczaniu są zapraszani do udziału w Forum Innowacyjnej Edukacji. W tym roku Polskę reprezentowali Gabriela Źrałek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu oraz Witold Rudolf, nauczyciel z Liceum Ogólnokształćacego w Otmuchowie, laureaci lokalnej edycji konkursu Innowacyjny Nauczyciel 2009.

Podczas spotkania nauczyciele przedstawili swoje projekty z wykorzystaniem cyfrowych mediów i technologii. Prace oceniało międzynarodowe jury składające się z 26 ekspertów ds. edukacji. Pracami jury kierował dr Wilfried Hendricks, dyrektor Instytutu Edukacji berlińskiego Towarzystwa Edukacyjnego.

materiały prasowe

Pani Gabriela zajęła pierwsze miejsce i otrzymała prestiżową nagrodę "Wybór Nauczycieli" (Educators' Choice Award). Wyróżnienie to jest przyznawane w drodze głosowania wszystkich uczestników konferencji. Ponadto Pani Gabriela wraz ze swoim projektem fotograficznym dla dzieci "Migawka" dotarła do półfinałów konkursu w kategorii "Innowacyjna zawartość merytoryczna". Nauczycielka z Sosnowca będzie reprezentować Polskę na światowych finałach konkursu, które odbędą się w Republice Południowej Afryki.

- Konkurs dla innowacyjnych nauczycieli daje ogromną możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem w zakresie stosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu, stanowi także źródło inspiracji dla osób, które chcą poszerzyć i uatrakcyjnić swój warsztat pracy w szkole - powiedziała Gabriela Źrałek.

Edukacja 2.0

Forum Innowacyjnej Edukacji powstało w 2003 r. Właśnie wtedy Microsoft nawiązał współpracę

z partnerami, aby wspierać innowacyjne wykorzystanie technologii w szkolnictwie. Rok później odbyło się pierwsze spotkanie oraz światowe finały konkursów dla nauczycieli i szkół.

materiały prasowe

- Microsoft już od wielu lat współpracuje z polskimi szkołami i nauczycielami nad nowym podejściem

do nauczania - powiedział Jan Polak, dyrektor programu "Partnerstwo dla Przyszłości" w polskim oddziale firmy Microsoft. - Wierzymy, że technologia jest ważnym czynnikiem pozwalającym uczniom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu w przyszłości - dodał.

Czy nowe technologie w sojuszu z nowoczesnymi nauczycielami dokonają małego przewrotu w zarówno światowym, jak i polskim światku nauczycielskim. Chcą tego tak naprawdę wszyscy, łącznie z uczniami. Chociaż ci ostatni, nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas