Teraz Bitcoiny wydobywa się nawet za pomocą Commodore 64 [WIDEO]

Cena najpopularniejszej z kryptowalut zachęca do zainteresowania się tematem, a że na rynku mamy poważne niedobory sprzętowe, to pomysłowi modderzy co chwilę pokazują nam nowe możliwości… starego sprzetu.

Programista gier wideo i kolekcjoner retro komputerów „8-Bit Show And Tell” zmodyfikował swoje Commodore 64, przystosowując komputer do wydobywania Bitcoinów. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku jest to tylko eksperyment, pokazujący pomysłowość dewelopera oraz możliwości kultowego komputera - nie liczcie więc na to, że stary wysłużony sprzęt z szafy czy piwnicy zastąpi nowoczesne karty graficzne czy koparki ASIC, umożliwiając dorobienie się grubych pieniędzy na cyfrowych walutach. Mimo wszystko sam fakt, że można zmodyfikować ten blisko 40-letni komputer do wykonania takiego zadania, jest naprawdę zaskakujący.

Reklama

Przypominamy, że mówimy o Commodore 64, które zostało wypuszczone na rynek w 1982 roku przez CBM. Sprzęt wyposażono w procesor MOS Technology 6510, który charakteryzuje się częstotliwością taktowania na poziomie 1,023 MHz, 64 kB pamięci RAM i 20 kB pamięci ROM. W czasie, kiedy ten sprzęt powstawał, nikt nie miał zielonego pojęcia o kryptowalutach opartych na łańcuchu blokowym, ale jak się okazuje nie było to dużą przeszkodą, co możecie sprawdzić na powyższym materiale wideo. Nie jest to jednak pierwsza próba modernizacji retro sprzętów w celu wydobywania kryptowalut. W zeszłym miesiącu do podobnych celów przerobiono mobilną konsolę GameBoy Nintendo, która została zmodyfikowana do wydobywania bitcoinów. 

To właśnie ten pomysł okazał się inspiracją dla moddera do zrobienia czegoś podobnego z Commodore 64, czyli jeszcze starszego sprzętu. Wydajność hashowania Commodore 64 wynosi około 0,3 h/s, ale jak mówi autor, kod napisano w języku programowania C, a nie w czystym języku maszynowym, który mógłby zapewnić 10-krotny wzrost wydajności. Commodore można ulepszyć za pomocą dodatkowej karty o nazwie SuperCPU, która zwiększa wydajność jeszcze 20-krotnie, co również zostało zweryfikowane przez moddera. Niestety, nawet przy zwiększonej prędkości, nie jest tak wydajny jak układy ASIC wykorzystywane przez współcześnie do wydobywania kryptowalut, które mogą osiągnąć nawet 18 terahash/s. Wygląda więc na to, że górnicy nie rzucą się jednak na stare Commodore 64 i wciąż będą wykupywać z rynku całe zapasy nowych kart graficznych.

Źródło: GeekWeek.pl/videocardz

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama