Reklama

Tworzymy hasło nie do złamania

Jeśli należymy do osób, które używają jednego hasła do logowania na wielu stronach, powinniśmy skończyć z taką praktyką. Jak należy tworzyć hasła i o czym pamiętać?

- Posługiwanie się tym samym hasłem na różnych stronach nigdy nie jest dobrym pomysłem, starajmy się więc używać unikalnego hasła dla każdej ze stron, z których korzystamy. Może to brzmi jak zbyt skomplikowane i nierealne zadanie, ale jest na to prosty sposób - mówi Rik Ferguson, dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro.

Najpierw to, czego nie należy robić:

- Nie używaj słowa wziętego ze słownika,

- Nie używaj imion, dat urodzin, wieku, numerów telefonu, imion zwierząt domowych, nazw drużyn piłkarskich lub czegokolwiek innego, co ma związek z tobą,

Reklama

- Nie używaj tego samego hasła do różnych celów,

- Nie udostępniaj hasła nikomu innemu. Nigdy.

Najprostsze narzędzia do łamania zabezpieczeń posługują się metodą ataku opartą na słowniku lub metodą hybrydową (automatycznie modyfikują słowa podstawiając zwyczajowe cyfry/symbole w miejsce liter). Zatem nie wystarczy wziąć hasło ze słownika i po prostu pozmieniać kilka liter na cyfry (np. zmieniając "Hasło" w "H@5L0!") - tego typu zabezpieczenie można złamać w ciągu kilku minut.

Co należy robić

1. Wymyśl zdanie, które możesz łatwo zapamiętać, na przykład: "Faith No More, Guns N' Roses i Oasis to muzyka mojej młodości."

2. Spisz inicjały wszystkich słów: FNMGNRIOTMMM

To podstawa hasła, ale trzeba teraz dodać małe i wielkie litery i znaki takie jak !$&+*. Najpierw zmień wielkość liter: FnMGnRiOtmMm Teraz zmień część liter w cyfry, może literę O w zero: FnMGnRi0tmMm Teraz dodaj znaki, w tym przykładzie zmieniamy spójniki "i" i "and" na + i znak &: FnMG&R+0tmMm

Warto zwrócić uwagę na przydatny znak, którego można użyć w haśle (przynajmniej na klawiaturze brytyjskiej), to symbol funta "?", który często nie jest brany pod uwagę przez najpopularniejsze narzędzia do łamania haseł. Możemy zatem skończyć tak: FnMG&R+0tmMm?

Masz już bezpieczne hasło, teraz musisz wymyślić sposób, żeby czymś się różniło dla każdej ze stron, na które się logujesz. Możesz na przykład umieścić pierwszą i ostatnią literę nazwy strony na początku i na końcu hasła, dzięki czemu stanie się wyjątkowe, ale łatwe do zapamiętania.

Jeśli chodzi o pytania zabezpieczające logowanie lub resetowanie hasła, stanowią one jedną z najpopularniejszych dróg włamań na konta. Jeśli zostaliśmy poproszeni o zdefiniowanie odpowiedzi dla "pytania bezpieczeństwa", zastanówmy się, czy jest ona stuprocentowo bezpieczna. Bezpieczna znaczy w tym przypadku tyle, co znana tylko nam. Jeśli mamy możliwość stworzenia własnego hasła, skorzystajmy z niej. Jeśli jednak musimy odpowiedzieć na bardziej standardowe pytanie takie jak "nazwa pierwszej szkoły" czy "imię pierwszego zwierzęcia domowego" pamiętajmy, że odpowiedzi nie muszą być prawdziwe - wystarczy, że będzie to cokolwiek, co zapamiętamy!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy