Yahoo! ma 10 lat

Wydawać by się mogło, ze portale są z nami "od zawsze". A to nieprawda. Instytucja od której zaczęła się historia portali - Yahoo! świętuje dziś 10 rocznicę istnienia. Portal powstał w wyniku zainteresowań dwóch studentow Uniwersytetu Stanford - Davida Filo i Jerry`ego Yanga. Zaczęli oni tworzyć usystematyzowaną listę ciekawych stron internetowych - zapewne nie przypuszczając, że ich projekt rozrośnie się az do tego stopnia. Pierwsza wersję udostępnili publicznie 2 marca 1995

"Wynalazek" dwóch studentów stal się popularny prawie natychmiast. Początkowo zwał się "Jerry's Guide to the World Wide Web", ale nazwa była za długa, aby skutecznie zaistnieć na rynku. Po miesiącu twórcy zdecydowali że zmienią ją na "Yahoo". W książce Swifta "Podróże Gulliwera" Jahusi byli nieokrzesanymi prostakami, do których lepiej było się nie zbliżać.

Zaskoczeni popularnością swojego "przewodnika po sieci" Filo i Yang postanowili go rozbudować. Na to jednak potrzebne były pieniądze. I tu dwóm studentom dopisało szczęście. Już w kwietniu 1995 znalazła się firma, która postanowiła doinwestować rozwój Yahoo!. Była to Sequoia Capital, która zaryzykowała 2 miliony USD. Jak widać - opłaciło jej się to.

Reklama

Pomysł został kupiony przez środowisko, i dziś nikt nie wyobraża sobie sieci bez miejsc, w których można wyszukać coś w internecie, poczytać informacje ze świata i założyć darmowe konto pocztowe.

Po 10 latach istnienia Yahoo! zatrudnia 7600 osób i jest jedną z niewielu istniejących w tym czasie "dot.comow", które przeżyły kryzys sprzed paru lat. I to mimo tego, że na rynku pojawili sie groźni (i znacznie bogatsi) rywale: MSN, AOL czy Google

"Udało nam się zmienić podejście użytkowników do internetu" - twierdzi, nie bez powodu Yang, który jest jednym z najdłużej trwających na stanowisku szefem dotcomu.

Dowiedz się więcej na temat: Yahoo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy