Złote Blachy - nagrodzono policjantów walczących z piractwem
Po raz kolejny rozdano Złote Blachy, nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane corocznie jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej. Wyróżnione zostały trzy jednostki policji.
W skład Koalicji Antypirackiej, wchodzą Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV). Nagrodziła ona pracę Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji w zakresie ujawniania i ustalania użytkowników umieszczających bezprawnie fonogramy i wideogramy w serwisach hostingowych. Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video podkreśla: "Proceder nielegalnego rozpowszechniania plików w sieci ciągle narasta narażając na ogromne straty zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Tym bardziej słowa uznania należą się funkcjonariuszom Komendy Stołecznej, którzy szybko i skutecznie rozpoznają i ujawniają użytkowników łamiących w sieci prawa autorskie i prawa pokrewne, tzn. prawa producentów i artystów wykonawców ".
Z kolei, Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wyróżnił się systematycznymi i konsekwentnymi działaniami przeciwko osobom naruszającym znaki towarowe Sony PlayStation oraz rozpowszechniającym w internecie utwory chronione prawem autorskim.
Na szczególną uwagę zasłużyły działania przeciwko portalowi www.fanaticdvd.pl nielegalnie rozpowszechniającemu skopiowane okładki do płyt DVD. Mariusz Kaczmarek, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej komentuje: "Szacujemy, że aż około 95 proc. wszystkich pobrań plików filmowych odbywa się niezgodnie z prawem. Również nielegalne wykorzystywanie znaków towarowych to nagminny proceder, z którym mamy do czynienia w codziennej pracy. Dlatego doceniamy efektywność działań policjantów KWP w Opolu w zakresie ochrony praw własności intelektualnej i zwiększenie wykrywalności tego typu przestępstw."
Ostatnia z nagrodzonych jednostek, Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w 2011 roku. Bartłomiej Witucki, koordynator Business Software Alliance w Polsce uzasadnia wybór KWP Białystok: "Na szczególne słowa uznania zasługuje dobre rozpoznanie operacyjne oraz wzorowe prowadzenie postępowań przygotowawczych w efekcie czego KWP w Białymstoku ujawniła liczne przypadki korzystania z nielegalnego oprogramowania, w tym często specjalistycznego oprogramowania o dużej wartości.
Jak wynika z ostatniego światowego badania piractwa komputerowego 54% oprogramowania używanego w Polsce jest nielegalnego oprogramowania1. Piractwo intelektualne to nie tylko problem twórców, artystów i producentów, czy inaczej mówiąc, branży informatycznej i rozrywkowej. To także problem Skarbu Państwa zważywszy na znacznie mniejsze wpływy z podatków - jak wynika z szacunków analityków, zmniejszenie tylko o 10 punktów procentowych skali piractwa komputerowego spowodowałoby zwiększenie wpływów Skarbu Państwa z podatków o ok. pół miliarda złotych - dodał Witucki.