2008 - rok netbooka

Jakie były największe niespodzianki świata technologii roku 2008 oraz czego możemy spodziewać się w następnych miesiącach? Portal INTERIA.PL spróbuje odpowiedzieć na te pytania.

Netbook - niezaprzeczalnie największa gwiazda tego roku
Netbook - niezaprzeczalnie największa gwiazda tego rokuAFP

Rok 2008 w świecie nowych technologii nie przyniósł wielkich zmian - tak naprawdę największą "gwiazdą" mijającego roku został kryzys, temat numer jeden ostatnich tygodni. To właśnie on może mieć niebagatelny wpływ na 2009 rok w świecie gadżetów. Nie oznacza to jednak, że przez ostanie 12 miesięcy brakowało technologicznych emocji.

Jak prezentuje się lista najważniejszych wydarzeń świata technologii według serwisu NOWE TECHNOLOGIE portalu INTERIA.PL?

5. Zwycięstwo napędu Blu-ray

W 2008 roku poznaliśmy następcę DVD - będzie nim format Blu-ray. Rok temu ze świecą mogliśmy na polskim rynku szukać tytułów na błękitny format. Teraz - po ogłoszeniu zwycięscy - sklepy zaczęły zapełniać się krążkami BD. Kiedy Blu-ray w pełni zastąpi poczciwe DVD? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że na rynku doskonale radzą sobie pamięci przenośne oraz materiały wideo o wysokiej rozdzielczości z internetu. Bardzo możliwe, że Blu-ray będzie nośnikiem wyłącznie dla gier oraz filmów - dane będziemy przenosić innymi metodami.

4. GPS w komórce

Samochodowe systemy nawigacji robią furorę, a kolejnym krokiem w tej rewolucji jest GPS w kieszeni. Telefon komórkowy wyposażony w dobry moduł GPS oraz sprawną mapę będzie przydatny nie tylko w samochodzie, ale - przede wszystkim - podczas pieszych wycieczek oraz podczas zwiedzania miasta. Liderem w tej materii pozostaje Nokia, która wraz ze swoimi telefonami oferuje usługę Nokia Maps 2.0 zawierającą wszystkie najważniejsze dla turysty informacje.

3. Lustrzanki z wideo

Do 2008 roku największą wadą lustrzanek był brak opcji kręcenia materiałów wideo. Teraz to już przeszłość. Na targach Photokina w Kolonii Canon oraz Nikon zadebiutowały z lustrzankami umożliwiającymi tę funkcję - Nikon D90 oraz Canon EOS 5D Mark II. Oba modele łączą najwyższą jakość zdjęć z szansą na rejestrowanie materiałów wideo. Fanatycy fotografii nie są zainteresowani kręceniem materiałów wideo przy pomocy aparatów - amatorzy, jak najbardziej.

2. Windows 7

Premiera nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft prawdopodobnie planowana jest dopiero na 2010 rok, pierwsze wersje już dzisiaj pokazują, że możemy szykować się na zmiany. Następca Visty na być bardziej przystępny i przystosowany do nawigacji dotykowej. Dodatkowo Microsoft tworzy go także z myślą o notebookach - Windows 7 powinien być znacznie łaskawszy dla zużycia energii w notebookach. Jednocześnie rok 2008 to oficjalny koniec sprzedaży ultrapopularnego Windows XP.

1. Boom na netbooki

Są małe, niedrogie i doskonale uzupełniają "duże" notebooki oraz komputery stacjonarne. Kiedy rok temu podczas targów na Tajwanie firma Asus prezentowała pierwszego netbooka, nikt nie spodziewał się, że te niewielkie komputery przenośne zrobią taką furorę. Tymczasem, pomimo kryzysu, sprzedaż netbooków rośnie. Jeśli w 2008 roku można znaleźć chociaż jedno objawienie - bez wątpienia są to netbooki.

ROK 2009 - JAKI BĘDZIE?

Kolejne 12 miesięcy bez wątpienia upłynie pod znakiem recesji - sprzedaż w niektórych gałęziach spadnie, a część potentatów elektroniki już teraz zaczyna przeprowadzać restrukturyzację oraz wdrażać zwolnienia. Nie zatrzyma to jednak postępu.

W 2009 do sprzedaży powinny trafić pierwsze telewizory 3D. O ile sama technologia brzmi egzotycznie, trudno spodziewać się, aby trzeci wymiar zawojował rynek. Kolejne miesiące przyniosą także debiut nowej wersji Windows Mobile, a także kolejne telefony korzystające z systemu autorstwa Google.

Ze względu na nadchodzące ciężkie czasy, wielkie firmy skupią się na zarabianiu pieniędzy, a nie na kolejnych ryzykownych pomysłach. Właśnie dlatego możemy spodziewać się boomu na cyfrową dystrybucję - począwszy od muzyki, przez filmy, a na grach wideo kończąc. Jednak Polacy nie mają co liczyć na większość owoców tych zmian - sprzedaż treści przez internet to nadal temat niedostępny dla Polski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas