35. rocznica premiery pierwszego komputera IBM PC

Dokładnie 35 lat temu na rynku zadebiutował pierwszy komputer osobisty (Personal Computer - PC) firmy IBM - BM PC 5150.

Starci internauci pamiętają, że jeszcze na początku lat 90. niektórzy, zapytani, jaki komputer mają, odpowiadali: "IBM-a".  Jeden z największych gigantów IT, jakim była i jest firma IBM, stworzył swoją wersję komputera osobistego 35 lat temu i chociaż nie brakowało konkurencji, przez wiele lat to właśnie IBM był uważany za ojca PC-etów.

Za PC 5150 trzeba była zapłacić 1565 dolarów - gigantyczne pieniądze, jak na tamte czasy. Pierwszy komputer IBM miał mieć wszechstronne zastosowanie - od firm, przez uczelnie, na domach kończąc.

Obchodzący swoje urodziny komputer korzystał z systemu operacyjnego QDOS pewnej małej, zupełnie niekojarzonej wtedy firmy o nazwie Microsoft oraz z procesora Intel 4.77MHz 8088. Komputer miał 16KB pamięci RAM i nie był wyposażony w dysk twardy.

Reklama

Co ciekawe, dla porównania. Na początku 1991 roku multimedialny komputer wyposażony w CD-ROM (wtedy absolutna nowość) i malutki dysk twardy kosztował około 1000 dolarów. Cena pierwszego IBM-a była wysoka, ale było to urządzenie pionierskie.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IBM | komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy