Bezpieczni dzięki... kablówce

Firma AUTOCOM zaprojektowała i przedstawiła rozwiązanie, które podnosi bezpieczeństwo oraz w znaczący sposób obniża koszty eksploatacyjne budynków. Wdrażanie usługi realizowane jest wspólnie ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Polega ona na uruchomieniu - w oparciu o istniejącą sieć telewizji kablowej - podglądu z kilku kamer umieszczonych na terenie budynków oraz w ich otoczeniu. System monitoringu składa się najczęściej z czterech bądź ośmiu kamer, które dają możliwość obserwacji otoczenia 24 godziny na dobę.

article cover
INTERIA.PL

Niezależnie od liczby kamer, jedna z nich pełni rolę wideo-domofonu przekazującego bezpośrednio do lokali mieszkańców podgląd obrazu z wejścia do budynku. Pozostałe kamery monitorują otoczenie bloku, tj. znajdujące się w jego otoczeniu parkingi, place zabaw, itd. Obraz ze wszystkich kamer dostępny jest dla mieszkańców na wybranych częstotliwościach w paśmie UKF, co w praktyce oznacza możliwość odbierania go na zasadzie dodatkowych programów telewizyjnych. Podgląd realizowany jest w oparciu o technologię multipip - na ekranie telewizora wyświetlany jest obraz z kilku kamer jednocześnie.

Pomijając koszty uruchomienia rozwiązania, które są znacznie niższe niż w przypadku innych oferowanych na rynku rozwiązań, na szczególną uwagę zasługują również dwa inne czynniki. Dostarczenie obrazu do lokali mieszkańców nie pociąga za sobą konieczności instalowania dodatkowej instalacji kablowej oraz specjalnych urządzeń. Rozwiązanie to znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynków poprzez ograniczenie ich dewastacji, co w szczególności przejawia się niwelowaniem skutków rozbijania szyb, malowania wiatrołapów i klatek wejściowych, rozbijania lamp, niszczenia drzwi, zamków oraz terenów zielonych wokół budynków.

Kolejnym elementem systemu monitoringu, który może być wdrożony równolegle z powyższym rozwiązaniem jest system kamer dających możliwość pełnego sterowania wyświetlanym przez nie obrazem. Rozwiązanie to może służyć jako w pełni interaktywny, sterowany za pomocą komputera system dozoru całego osiedla lub jego części. Podgląd z systemu kamer przekazywany jest za pośrednictwem sieci Internet, co umożliwia dostęp do niego z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Wszystkie uprawnione osoby, administratorzy budynków lub służby ochrony, weryfikowani na podstawie nazwy użytkownika i hasła dostępu, mają możliwość sterowania kamerami, kierowania ich na określone punkty budynku lub otoczenia, przybliżanie i oddalanie obrazu oraz zapisywanie określonych ujęć np. prób dewastacji budynku lub włamań do samochodów.

Demo technologiczne projektu funkcjonujące pod roboczą nazwą "Bezpieczne miasto'' zostało uruchomione w Portalu Abonentów AUTOCOM. Serwis znajduje się pod adresem http://portal.autocom.pl i można w nim oglądać obraz dostarczany przez nowoczesną kamerę internetową. Każdy z gości portalu ma możliwość odbierania obrazu, a Abonenci Internetowi AUTOCOM mają dodatkowo możliwość sterowania nią. Już w najbliższym czasie zainstalowane zostaną 2 kolejne kamery, które AUTOCOM planuje umieścić w głównych węzłach komunikacyjnych miasta. Dzięki nim każdy, kto będzie dysponował dostępem do Internetu będzie miał możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na kluczowych krakowskich drogach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas