Co najczęściej psuje się w notebookach
Lista wadliwych elementów laptopa jest długa. Jakie części w notebookach psują się najczęściej i ile kosztuje ich naprawa?
Nagły brak obrazu, artefakty na ekranie, problemy z uruchomieniem, samoczynne wyłączanie się w trakcie pracy oraz uszkodzenia mechaniczne to pięć najczęściej pojawiających się problemów z notebookami - wynika z danych firmy Komputronik. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej serwisanci mają do czynienia z pękniętymi matrycami. Z kolei awarie podzespołów dotyczą przede wszystkim płyt głównych oraz dysków twardych.
- Na szczęście dla użytkowników koszt typowych napraw jest relatywnie niewielki i wynosi od 100 do 300 zł netto. Nieco drożej należy zapłacić m.in. za naprawę płyty głównej lub wymianę matrycy, co oznacza wydatek od 200 do 500 zł. Nasi specjaliści starają się, o ile to możliwe, naprawiać a nie wymieniać uszkodzone podzespoły. To obniża koszty usługi i jest bardziej opłacalne dla klientów - mówi Artur Pocięgiel z Komputronika.
Wśród oferowanych przez firmę typowych napraw pogwarancyjnych znajdują się między innymi także naprawy matryc LCD, banków pamięci, przetwornic napięcia, ścieżek na płytach wielowarstwowych, a także obwodów zasilania i ładowania. Użytkownik może też liczyć na wymianę kontrolerów, portów i uszkodzonych elementów obudów.