Ile kosztuje naprawa notebooka
Coraz więcej przenośnych komputerów trafia do serwisów IT. Co w laptopach psuje się najczęściej i ile trzeba zapłacić za naprawę?
Wraz ze wzrostem popularności notebooków coraz więcej przenośnych komputerów trafia do serwisów IT. Na szczęście koszty napraw podzespołów, które najczęściej ulegają awarii, a więc płyt głównych, dysków twardych i ekranów, zaczynają się już od 100 zł - wynika z danych firmy Komputronik.
Nie wszystkie naprawy, którymi zajmują się specjaliści mogą być uznane za standardowe. Wśród najbardziej niecodziennych interwencji uwagę zwraca między innymi notebook, z którego podczas demontażu zaczęły wychodzić... karaluchy. Do sieci usługowej Komputronik trafił również laptop z wypaloną na wylot dziurą po wybuchu baterii. Jednak najczęściej w ramach napraw pogwarancyjnych specjaliści w przywracają do sprawności uszkodzone płyty główne, dyski twarde i matryce.
Koszt typowych napraw wynosi od 100 do 300 zł netto. Nieco drożej należy zapłacić m.in. za naprawę płyty głównej lub wymianę matrycy (od 200 do 500 zł). Specjaliści starają się, o ile to możliwe, naprawiać - nie zaś wymieniać - uszkodzone podzespoły. To obniża koszty usługi i sprawia, że staje się bardziej opłacalna dla klientów. Należy przy tym podkreślić, że regeneracji płyt głównych dokonuje się głównie wtedy, gdy występują problemy z dostępnością nowych układów. W pozostałych przypadkach serwis rekomenduje wymianę podzespołów na nowe.
Naprawa notebooka może wiązać się z programowaniem i wymianą układów BIOS oraz mikrokontrolerów. W zakres usług naprawczych wchodzi poza tym wymiana i naprawa urządzeń sterujących, jak klawiatury i touchpady. Z danych Komputronika wynika, że czas naprawy laptopa wynosi, w zależności od uszkodzenia, od 3 do 7 dni roboczych. Jedynie w razie konieczności sprowadzenia części, operacja może przedłużyć się do 2-3 tygodni.