CuBox-i – zamiennik desktopa zamknięty w kostce

Cubox to komputer, który ma postać sześcianu o boku 5 cm. Czy takie urządzenie może zastąpić klasycznego PC-ta?

CuBox-i
CuBox-imateriały prasowe

CuBox-i z to pełnoprawny gotowy do działania komputerem z kompletem wszystkich potrzebnych gniazd. Ma kształt kostki o boku 55 milimetrów i jest oferowana w kolorze czarnym i czerwonym.

Urządzenie sprzedawane jest w czterech wersjach, z których każdą wyposażono w czytnik kart MicroSD, dwa porty USB 2.0, jeden microUSB 2.0, złącze RJ45, eSATA 3Gb/s, HDMI 1.4 i S/PDIF.

Najtańsza wersja kosztuje 45 dol. i na pokładzie jednordzeniowy układ i.MX6 firmy Freescale z procesorem ARM Cortex-A9 1GHz i procesorem graficznym GC880 oraz 512 MB RAM-u i 4 GB pamięci Flash w postaci karty z preinstalowanym systemem operacyjnym (opcjonalnie).

Najdroższa wersja komputera kosztuje 120 dol., oferując układ i.MX6 w wariancie Quad z procesorem graficznym GC2000, 2 GB RAM-u, moduł WiFi, Bluetooth oraz odbiornik i nadajnik podczerwieni. Nie jest to superkomputer, ale równowartość 380 złotych za taką konfigurację wydaje się przyzwoitą propozycją, choć warto pamiętać, że za opcjonalny zasilacz i kartę pamięci z Androidem 4.2.2 musimy dopłacić.

Do czego może się przydać taki sprzęt, pracujący pod kontrolą Androida lub Linuksa? Producent ułatwia odpowiedź na to pytanie, publikując listę propozycji - od urządzenia do nauki, jak działają komputery, poprzez sprzęt umożliwiający korzystanie z aplikacji dla Androida, energooszczędny odtwarzacz multimedialny, kompilator czy dysk sieciowy po zamiennik zwykłego desktopa dla osób, które nie mają dużych wymagań co do mocy swoich komputerów.

Brzmi nieźle, a lista zastosowań tej niepozornej kostki zależy chyba tylko od wyobraźni użytkowników. CuBox-i nie trafił jeszcze na rynek, a producent oferuje go na razie tylko w przedsprzedaży - zamówione egzemplarze mają trafić do nabywców do końca listopada.

Łukasz Michalikgadzetomania.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas