Dwadzieścia lat wirusów

W tym tygodniu nastąpił kolejny "branżowy" jubileusz. Nie wiadomo jednak, czy jest to najlepszy powód do świętowania. Dwadzieścia lat temu pojawił się bowiem pierwszy wirus komputerowy. Jego autorem był amerykański student Fred Cohen. W ramach swojej pracy dyplomowej dotyczącej bezpieczeństwa komputerów wyprodukował i zademonstrował taki program na komputer VAX. Nie zarażał nim jednak innych komputerów. Niestety - "dzieło" Cohena wkrótce znalazło pojętnych naśladowców. Być może dlatego, że autor pierwszego wirusa nieopatrznie publicznie powiedział, że "nie ma problemu z napisaniem takiego programu na dowolny komputer".

Pierwszym masowym roznosicielem wirusa był pewien Pakistańczyk mszczący się na jednej z amerykańskich firm za zwolnienie go z pracy. W rewanżu zarażał dyskietki z oprogramowaniem tej firmy i tak spreparowane oprogramowanie sprzedawał za "przystępną cenę".

Stworzony przez niego w 1985 wirus o nazwie Brain przenosił się przez skopiowanie dyskietki. Prawdziwy rozwój wirusów nastapił jednak dopiero po rozpowszechnieniu się słabo zabezpieczonego systemu operacyjnego Windows, a "inkubatorem" dla robaków stał się internet.

Spory popłoch wywołał wirus MichałAnioł, który miał 6 marca 1992 niszczyć dane na dyskach. Komputerowcy jednak zostali wcześniej ostrzeżeni i nie wiadomo na ile informacje o "niszczycielskiej sile" tego wirusa były zgodne z prawdą.

Reklama

Pierwszym wirusem, który poczynił poważne szkody na dyskach była "Melissa" (1998). Tym razem "miarka się przebrała". Autora wirusa - Smitha - aresztowano i skazano na więzienie.

Kolejną epidemię (i olbrzymie straty w danych) spowodował filipiński wirus "I love you". Mimo, że namierzono jego autora - zgodnie z miejscowym prawem nie można go było skazać.

W ostatnich latach grasowały różne wirusy, z ktorych najwięksa sławę zdobyły: Nimda, Code Red, Sobig, Slammer i Blaster.

W tej chwili "w obiegu" jest ponad 60,000 mniej lub bardziej groźnych wirusów, a ich autorzy starają się tworzyć coraz bardziej niszczycielskie wersje.

Dowiedz się więcej na temat: komputer | Nie wiadomo | wirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama