Eee PC 901 - władca netbooków
Długo na niego czekaliśmy, ale wreszcie dotarł do Polski - Eee PC, pierwszy netbook w historii. Jak w praktyce sprawdza się to popularne urządzenie produkcji Asusa?
Eeentuzjazm
W niewielkim pudełku znajdziemy netbooka, zasilacz, baterię, stosowne oprogramowanie, pokrowiec na Eee PC (bardzo zgrabny - dodajmy) oraz klucz umożliwiający przechowywanie dodatkowych 20 GB danych w internecie. Tak się składa, że dysk w Eee PC z Windows XP ma jedynie 12 GB (wersja z Linuksem ma 20 GB). Jest to natomiast dysk Solid-State Disk, dzięki czemu w razie upadku możemy być spokojni. Dodatkowo pracuje on szybciej i znacznie ciszej niż standardowe dyski. Zatem jest to dobra decyzja konstruktorów.
Jak prezentuje się Eee PC? Bardzo okazale. Pomimo niewielkich wymiarów, które zresztą mają być plusem Eee PC, całość robi wrażenie (a może właśnie dlatego?). Gabaryty to 225 mm (szerokość) na 125.5 mm (głębokość) na 22 mm (wysokość), a waga wynosi około 1 kg (wszystko zależy od baterii i liczby komór). To bardzo dobry wynik.
Eeekspresja
Włączmy Eee PC. Kilkanaście sekund i widzimy znajomy pulpit Windows XP. Netbook ma matrycę obsługującą rozdzielczość 1024 na 600. Co prawda nie mamy tu do czynienia z podświetlaniem LED, ale jakość obrazu pozostaje dobra, także efektywne kąty widzenia są dobre. Co dalej?
Eeemocje
Eee PC, jak i inne netbooki, to przede wszystkim komputer zastępczy, subnotebook - dodatek. W przypadku Eee PC 901 bateria potrafi wytrzymać około 4 godzin, wykorzystując WiFi. To wystarczająco dużo, aby usiąść sobie w kawiarni i rozmawiać ze znajomymi przez komunikator, to wystarczająco dużo, aby obejrzeć film w pociągu (a przy wyłączonym WiFi może to być długa podróż), to w końcu wystarczający przedział czasu, aby spokojnie pracować na pokładzie samolotu.
Autor tego testu samemu miał szansę pracować na Eee PC w samolocie, w autobusie oraz w kilku pubach. Trudno o lepsze urządzenie do takich eskapad. Trudno o lepszy komputer dla dziecka, dla dziewczyny, dla mamy lub dla babci. Na tym ma właśnie polegać magia netbooków - mają one służyć każdemu. Eee PC wywiązało się z tego zadania bardzo dobrze.
Ceny (brutto)
Eee PC 901 12GB Windows - 1 299 zł
Eee PC 900 16GB Linux - 999 zł
Plusy
- połączenie wygody i funkcjonalności,
- doskonałe wykończenie,
- dobra bateria.
Minusy
- mała klawiatura,
- napęd optyczny - tylko przez USB.
Specyfikacja: Eee PC 901
Procesor: 1,6 GHz FSB: 533 MHz
Dysk: 12GB S.S.D.
Pamięć: 1024 MB DDR2
Przekątna ekranu LCD: 8,9 cali TFT WXGA 1024 x 600
Złącza zewn.: D-Sub, 3x USB 2.0, wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon, 1x RJ-45 (LAN)
Łączność IEEE 802.11n, Bluetooth
Czytnik kart pamięci: SecureDigital Card, MultiMedia Card, MemoryStick, MemoryStick Pro
Zainstalowany system operacyjny: Microsoft Windows XP Home PL
Szerokość: 225 mm
Głębokość: 125.5 mm
Wysokość: 22 mm
Waga: 1.1 kg