Gartner: firmy nie powinny pomijać Visty

Firma analityczna Gartner ostrzega firmy, by nie pomijały Windows Visty. Badania wykazały, że większość przedsiębiorstw planuje przejście na Vistę pod koniec 2008 lub w 2009 roku. Można jednak przypuszczać, że część z nich będzie próbowała przejść z XP od razu na następcę Visty.

Microsoft obiecał, iż system Windows 7 (tak brzmi kodowa nazwa kolejnego OS-u tej firmy), pojawi się w trzy lata po premierze Visty, czyli w roku 2010. Analitycy Gartnera ostrzegają jednak, że Windows 7 również może się spóźnić. Ponadto organizacje, które pominęły Windows 98, 2000 lub XP często doświadczały problemów ze wsparciem technicznym dla programów i miały później problemy z migracją na kolejną wersję systemu.

- Firmy próbujące pominąć Vistę mogą doświadczyć podobnych problemów - mówi Michael Silver, wiceprezes ds. badań.

Reklama

Co prawda Microsoft oferuje co najmniej 10-letni okres wsparcia dla produktów biznesowych i np. dla Windows XP zakończy się on w 2014 roku, jednak większość firm nie prowadzi podobnej polityki. Wielu twórców oprogramowania nie przygotowuje nowych wersji swoich produktów na starsze systemy operacyjne, ani nie zapewnia tak długiego wsparcia.

Silver zauważa też, że jeśli Windows 7 się spóźni, to firmy, które pominęły Vistę mogą zostać zmuszone do migracji na nowszy system zbyt wcześnie, gdy nie wszyscy producenci sprzętu i oprogramowania przygotują odpowiednie wersje swoich produktów.

Ostrzeżenia Gartnera dotyczą jedynie dużych firm. Dla małych przedsiębiorstw pominięcie Visty może być słuszną decyzją, gdyż w ich przypadku migracja jest znacznie łatwiejsza, więc mogą poczekać na Windows 7.

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy