Ian Murdock - zmarł twórca Debiana

Ian Murdock, twórca Debiana - jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, został znaleziony martwy w swoim domu w San Francisco. Miał 42 lata. Okoliczności jego śmierci są niejasne.

O śmierci twórcy projektu Debian poinformowano na oficjalnym blogu dystrybucji oraz oświadczeniu ostatniego pracodawcy amerykańskiego inżyniera, firmy Docker. Murdock na stałe zapisał się w historii branży informatycznej, a jego śmierć to ogromny cios i strata.

W 1993 r., podczas studiów na Uniwersytecie Purde, Murdock opublikował Manifest Debiana. Nazwa Debian powstała z połączenia imion jego byłej żony (wtedy dziewczyny) Debry i jego własnego. Debian zadebiutował na rynku trzy lata po zapowiedzi i zyskiwał popularność w ekspresowym tempie. Dystrybucja Linuksa trafiła do milionów użytkowników na całym świecie, a także do wielu firm i organizacji. System Murdocka trafił także na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie zastąpił wysłużonego Windowsa XP. Warto przypomnieć, że na Debianie bazuje kilka innych systemów, np. Mint czy Ubuntu.

Wpływ Murdocka na ewolucję systemów operacyjnych był niezaprzeczalny. Na ten moment nie ma żadnych informacji dotyczących przyczyn śmierci programisty. Istnieją przesłanki, by twierdzić, że Ian Murdock popełnił samobójstwo, co mogłyby sugerować jego ostatnie wpisy na Twitterze.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Linux | systemy operacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy