IBM buduje superkomputer o mocy 20 petaflopsów
W ubiegłym roku IBM zaprezentował hybrydowy komputer Roadrunner, którego szybkość przekroczyła próg 1 petaflopsa. Po czterech latach od tego wydarzenia osiągnięty ma zostać poziom 20 petaflopsów.
Na zlecenie amerykańskiego ministerstwa energetyki (Department of Energy, DOE), koncern IBM ma do 2011 roku zbudować w kalifornijskim laboratorium Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) system składający się z 96 szaf typu rack zawierających łącznie 1,6 miliona wysokowydajnych procesorów.
Klaster ten będzie nosił nazwę Sequoia i zostanie uruchomiony w 2012 roku. Superkomputer ma być przeznaczony do badań nad bronią atomową, które tradycyjnie odgrywają dużą rolę w pracach LLNL.
Jeszcze w tym roku IBM zainstaluje w LLNL mniejszy, 500-teraflopsowy superkomputer o nazwie Dawn, w którym zostanie zastosowana technologia taka jak w systemach Blue Gene/P, a więc oszczędniejsze wielordzeniowe procesory PowerPC z porównywalnie mniejszą częstotliwością taktowania i obsługą średniej ilości pamięci RAM przypadającej na pojedynczy rdzeń.
Również Sequoia będzie bazować na technologii podobnej do Blue Gene/P - jednak na jej temat IBM zdradził do tej pory niewiele szczegółów. Poszczególne rdzenie procesorowe zdają się wydajniejsze od tych z dotychczasowej generacji Blue Gene/P, która według IBM jest seryjnie (o ile w tym wypadku można używać takiego określenia) wyposażana w maksymalnie 1,05 miliona rdzeni, co oznacza możliwość rozlokowania 262 144 węzłów w 256 obudowach typu rack.
Systemy z rodziny Blue Gene/P pracują wydajnie i zajmują wysokie pozycje na liście Green500, jednak hybrydy - maszyny złożone z procesorów PowerXCell-8i oraz AMD Opteron - uzyskują lepsze wyniki w benchmarku LINPACK.
Sequoia będzie wyposażona w około 1,6 petabajta RAM - wartość ta wynika z zastosowania 16 gigabajtów pamięci na węzeł (16 terabajtów na pojedynczą szafę rack). W każdej z 96 szaf rack znajdzie się około 1000 węzłów (nodes) z 16 rdzeniami CPU każdy. Przy 16 GB na węzeł każdy rdzeń CPU ma do dyspozycji stosunkowo niewiele pamięci RAM - około 1 GB. W tej sytuacji nie zadziałałaby 64-bitowa wersja benchmarku SPEC CPU2006, gdyż wymaga ona 2 GB RAM na pojedynczy rdzeń.
IBM zamierza połączyć poszczególne węzły klastra za pomocą sieci optycznych. Sequoia będzie działać z systemem Linux; docelowa wydajność operacji zmiennoprzecinkowych na poziomie 20 petaflopsów przewyższa sumę wydajności wszystkich systemów z aktualnej listy 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. Uwzględnia ona zresztą dopiero dwa superkomputery oferujące wydajność większą niż jeden petaflops.