Intel Extreme Masters 2014 - święto e-sport w Katowicach
Od 14 do 16 marca w katowickim Spodku rozegrany zostanie finał mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters. Najlepsi gracze z całego świata będą rywalizować o tytuły mistrzów m.in. w League of Legends oraz StarCraft II. Łączna pula nagród to 1,5 miliona złotych. Wstęp na IEM jest bezpłatny.
Już za dwa dni rozpocznie się najbardziej oczekiwana i największa impreza e-sportowa w Europie. Katowice to już ostatni przystanek serii turniejów Intel Extreme Masters. Od piątku do niedzieli w katowickim Spodku rozgrywać się będą mecze finałowe, w których zmierzą się światowe gwiazdy gier League of Legends oraz StarCraft II: Heart of the Swarm. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się finał turnieju StarCraft II, którego zwycięzca zachowa całą pulę nagród dla siebie - 100 000 dolarów (ponad 300 000 PLN).
Równolegle odbędzie się turniej EMS One w Counter-Strike: Global Offensive. Dodatkowo dla wszystkich fanów FIFA 14 zostanie rozegrany finał turnieju, w którym zmierzy się czterech zawodników wyłonionych w internetowych eliminacjach. Będą rywalizowali o nagrody, których pula sięga 4 000 dolarów (ponad 12 000 zł). Po raz pierwszy w historii IEM odbędzie się turniej HearthStone.
· Intel Experience Zone - główna 400-metrowa strefa najnowszych technologii, Ultrabooków i komputerów dla graczy,
· Miasto Katowice - Chillout arena
· ASUS - otwarte turnieje gier, pokazy overclockingu (mistrz ceremonii Grzegorz Iwan "ivanov", premiery laptopów dla graczy, strefa zakupów)
· BenQ - otwarty turniej w Counter-Strike: Global Offensive
· Komputronik - otwarty turniej w Pro Evolution Soccer
· NTT System - otwarty turniej w Pro Evolution Soccer
· Roccat - otwarty turniej w War Thunder
· Kingston HyperX - otwarty turniej w League of Legends
· Agito.pl - otwarte turnieje dla graczy w World of Tanks oraz Pro Evolution Soccer. Pokazy sprzętu Lenovo dla graczy
· Blizzard - otwarty turniej w Hearthstone
· Titanfall (EA) - rozgrywki Titanfall
· Morele.net - otwarty turniej w League of Legends
· WSTI - otwarte turnieje gier
· Alsen Cooler Master - otwarty turniej w League of Legends
· GameDot - Sklep
624 milionów dolarów - tyle w 2013 roku zarobiło League of Legends - najpopularniejsza gra e-sportowa i druga najwięcej zarabiająca gra typu free-to-play na świecie.
Popularność e-sportu rośnie w tempie geometrycznym! Pojawiają się już nawet pogłoski na temat włączenia rozgrywek e-sportowych do listy dyscyplin Igrzysk Olimpijskich.
- Codziennie w League of Legends gra 27 milionów osób - gdyby LoL było państwem, byłoby 45. pod względem wielkości (na 244 państwa na świecie).
- Liczba aktywnych graczy w przeciągu miesiąca to 67 milionów.
- W godzinach szczytu na serwerze jest zalogowanych 7,5 miliona osób - czasem, aby zalogować się na serwer, trzeba czekać w kolejce.
Po czterech latach od wydania gry - 15 lipca 2013 - League of Legends zostało uznane przez rząd USA za pełnoprawny sport. Dzięki temu postanowieniu gracze z całego świata, którzy będą chcieli uczestniczyć w rozgrywkach na terenie Stanów Zjednoczonych otrzymają wizę USA jako profesjonalni sportowcy udający się na zawody sportowe (tak samo jakby byli olimpijczykami jadącymi na igrzyska). Twórcy gry - Riot Games - bardzo długo prowadzili rozmowy z rządem, by w końcu przekonać polityków, że sport może również odbywać się w rzeczywistości wirtualnej.
E-sport to nie tylko gracze, to także widzowie. Na przełomie listopada i października odbywał się trzeci sezon mistrzostw świata w LoL. Mistrzostwa obejrzały łącznie 32 miliony osób. Dla porównania - sezon 2 mistrzostw świata obejrzało 8 milionów osób. Nagroda za pierwsze miejsce na wspomnianych mistrzostwach wynosiła 1 mln dolarów. Łączna pula nagród - 2 mln dolarów. Coraz więcej e-sportowców staje się profesjonalistami, którzy są w stanie utrzymać się z grania.
Najlepiej zarabiającym na świecie graczem jest Jonathan Wendel, który wygrał ponad 450 tysięcy dolarów w 35 turniejach (m. in. Quake III Arena, Unreal Tournament). Należy wziąć pod uwagę, że są to pieniądze zdobyte jedynie z turniejów. Ranking nie uwzględnił honorariów sponsorskich, pensji zawodniczych i innych źródeł dochodów e-sportowca.
Jakub Grzegorzewski jest rozpoznawalnym w światowej społeczności League of Legends graczem. Ma 19 lat. Jest zawodnikiem LCS - League Championship Series - najbardziej prestiżowej ligi LoL. Zależnie od osiągniętych rezultatów, zarabia miesięcznie do 15 tysięcy złotych.
W 2013 roku globalny rynek gier komputerowych osiągnął wartość 93 miliardów dolarów. Szacuje się, że w następnym roku ta kwota wzrośnie do 101 miliardów. Wartość polskiego rynku gier wideo szacowana jest na 400 milionów złotych. Te liczby robią ogromne wrażenie, ale mimo to wciąż przeważająca większość społeczeństwa nie wie zupełnie nic na temat e-sportu.
Sport elektroniczny, zwany też cybersportem, to dynamicznie rozwijająca się nieolimpijska forma rywalizacji sportowej. Przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Najważniejsze dyscypliny czy też gatunki gier to:
RTS (real time strategy) - strategia czasu rzeczywistego - gracze kierują wirtualnymi państwami bądź rasami, rozbudowują swoje imperia czy też bazy, zbierają surowce potrzebne do tworzenia armii oraz rozwoju technologicznego. Wygrywa ten, który wyeliminuje wrogie siły. Przykładowe gry to: Star Craft, Warcraft, Age of Empires.
MOBA (multiplayer online battle arena) - odmiana RTS - gracze podzieleni na dwie wrogie drużyny sterują postaciami umieszczonymi na arenie. Ich celem jest zniszczenie przeciwnej bazy. Termin stworzony przez Riot Games - twórców gry League of Legends - najpopularniejszej gry e-sportowej.
FPS (first person shooter) - gracz z perspektywy pierwszej osoby steruje postacią uzbrojoną w różnego rodzaju broń (przede wszystkim palną), jego zadaniem jest szybkie i skuteczne wyeliminowanie przeciwnika, uniemożliwienie ataku terrorystycznego czy przetrwanie oblężenia. Przykładowe gry to: Counter Strike, Quake, Call of Duty, Medal of Honor, Half Life.
Fighting game - bijatyka - gracze, zazwyczaj w rozgrywce jeden na jeden, prowadzą walkę sterowanymi postaciami przy użyciu kopnięć, uderzeń, chwytów, rzadziej broni białej czy magicznych umiejętności. Przykładowe gry to: Tekken, Mortal Kombat, Street Fighter.
Gry sportowe - gracze wcielają się w rolę sportowców (piłkarze, koszykarze, hokeiści itp.) Gry sportowe dążą do jak najwierniejszego odtworzenia realiów rzeczywistej rozgrywki. Najpopularniejsza w tej grupie jest FIFA.
Godziny otwarcia Intel Extreme Masters Katowice:
· Piątek 14 marca - 13:00 - 23:00
(dla posiadaczy biletów i karnetów wejście od 11:00)
· Sobota 15 marca - 13:00 - 23:00
(dla posiadaczy biletów i karnetów wejście od 11:00)
· Niedziela 16 marca - 13:00 - 23:00
(dla posiadaczy biletów i karnetów wejście od 11:00)
14 marca
SCENA GŁÓWNA:
[Starcraft 2] 13:00 - 22:00 - mecze RO16
[League of Legends] 13:00 - 17:05 - grupa "A"
[League of Legends] 17:20 - 21:30 - grupa "B"
SCENA "D":
[Counter-Strike: Global Offensive] 13:00 - 23:00 Rozgrywki EMS One Counter-Strike: Global Offensive
15 marca
SCENA GŁÓWNA:
[Starcraft 2] 13:00 - 19:00 - ćwierćfinały
[Starcraft 2] 19:00 - 22:00 - półfinały
[League of Legends] 13:30 - 14:30 - Mecz finałowy grupa "A"
[League of Legends] 14:30 - 15:30 - Mecz finałowy grupa "B"
[League of Legends] 16:00 - 21:30 - półfinały
SCENA "D":
[Counter-Strike: Global Offensive] 13:00 - 23:00 Rozgrywki EMS One Counter-Strike: Global Offensive
16 marca
SCENA GŁÓWNA
[Counter-Strike: Global Offensive] 13:00 - 15:00 - finał rozgrywek EMS One Katowice CS:GO
[Starcraft 2] 15:30 - 17:30 - finał rozgrywek IEM Starcraft 2
[League of Legends] 17:30 - 22:00 - finał rozgrywek IEM League of Legends
SCENA D:
[Titanfall] 13:00 - 15:00 - Premierowy pokaz gry Titanfall
[FIFA 14] 15:00 - 19:00 - Finał rozgrywek Your Road to Katowice FIFA 14
[Hearthstone] 19:00 - 22:00 - finał rozgrywek Hearthstone