Jaki laptop wybrać? Poradnik kupującego

Rynek nowych technologii rozwinął się do tego stopnia, że praktycznie każdy konsument jest w stanie dobrać odpowiednie produkty wedle własnych preferencji. Tak przynajmniej wygląda sytuacja z laptopami. W sprzedaży znajdziecie wydajne urządzenia do grania, a także kompaktowe modele dedykowane celom biznesowym. Jeśli nie wiecie, jaki laptop kupić, koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Jaki Laptop? Podział ze względu na zastosowanie

Decydując się na kupno konkretnego modelu laptopa, powinniście zastanowić się najpierw, do jakich celów będziecie go wykorzystywać. Wybór uniwersalnego urządzenie nie jest możliwy, ponieważ każdy rodzaj cechuje się inną wagą, dobranymi podzespołami oraz dodatkami. Poniżej przedstawię wam podział laptopów ze względu na zastosowanie.

Laptopy gamingowe - jaki laptop do gier wybrać?

Zdecydowanie najmocniejsze komputery, które stawiają przede wszystkim na bardzo dużą moc obliczeniową. W laptopach stworzonych z myślą o grach muszą znajdować się podzespoły zdolne do uruchamiania współczesnych produkcji. Jaki laptop do gier wybrać? W tym przypadku powinniście zwrócić uwagę na wysokiej klasy procesor (co najmniej czterordzeniowy o taktowaniu powyżej 3.0 GHz), wydajną kartę graficzną z minimum 4 GB pamięci oraz przynajmniej 8 GB RAM (oczywiście im więcej, tym lepiej).

Reklama

W laptopach do gier najlepiej sprawdza się matowa matryca, która zapobiega odbijaniu światła od ekranu. W ten sposób nie będzie was nic rozpraszało podczas grania, nawet w słoneczny dzień. Za rekomendowaną wartość jasności obrazu można uznać co najmniej 300 cd/m2. Częstotliwość odświeżania nie może być mniejsza niż 60 Hz (idealny rozwiązaniem będzie 120 lub 144 Hz).

Wadą laptopów gamingowych jest natomiast to, że zazwyczaj kosztują naprawdę dużo, a do tego są masywne. Oznacza to, że ich transport nie będzie szczególnie wygodny. Choć są to urządzenia mobilne, to jednak lepiej sprawdzają się do trzymania na biurku niż kolanach podczas wycieczki pociągiem. Laptopy dla graczy generują również więcej ciepła oraz dosyć szybko rozładowują baterię.

Przykładowe laptopy gamingowe:

  • Acer Predator Helios 300
  • HP Pavilion Gaming 15
  • ASUS TUF Gaming FX705DT
  • Lenovo Legion Y540-15IRH
  • MSI GT76


Laptopy biurowe - jaki laptop kupić?

Potrzebujecie komputer głównie do pracy? W takim razie powinniście przede wszystkim rozważać kupno kompaktowych, lekkich laptopów, które będziecie mogli zabrać ze sobą na spotkania biznesowe. Najważniejszą cechą takiego laptopa powinna być mocna bateria oferująca długi czas pracy bez dostępu do prądu. Kupując laptop biznesowy, zwróćcie również uwagę na mocny procesor, dużo pamięci RAM (do programów graficznych itp.) oraz dysk SSD. Ta pamięć jest o wiele szybsza od HDD, dzięki czemu zaoszczędzicie mnóstwo czasu uruchamianie programów czy kopiowanie plików.

W przypadku laptopów biurowych nie nastawiajcie się na granie we współczesne tytuły. Tego typu urządzenia nie posiadają odpowiedniego chłodzenia, a także korzystają z prostszych kart graficznych, które nie byłyby w stanie zapewnić wysokiej płynności rozgrywce.

Ponownie zalecam matową matrycę - na wypadek gdyby spotkanie biznesowe odbywało się na świeżym powietrzu lub w dobrze oświetlonej restauracji. Dobrze, gdyby urządzenie posiadało czytnik kart pamięci, wbudowany modem 4G/LTE (nieustanny dostęp do Internetu) oraz czytnik linii papilarnych zabezpieczający wasze dane na wypadek zgubienia komputera.

Przykładowe laptopy biurowe:

  • ASUS ZenBook Pro Duo 15
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7
  • Microsoft Surface Laptop 3 15 D1
  • Apple Macbook Air 13
  • HP EliteBook 850 G5

Laptopy konwertowalne i hybrydowe - jakie wybrać?

Alternatywą dla urządzeń biurowych są laptopy konwertowalne i hybrydowe. Łączą w sobie najważniejsze cechy tabletów z komputerami przenośnymi. Zazwyczaj są bardzo małe i praktyczne w użytkowaniu, co wynika chociażby z dotykowego ekranu. Modele konwertowalne polegają na obracaniu ekranu tyłem do klawiatury, natomiast hybrydowe umożliwiają całkowite odpięcie wyświetlacza.

Przykłady laptopów konwertowalnych i hybrydowych:

  • Lenovo ThinkPad X380 Yoga
  • Microsoft Surface Book 2
  • HP Envy 15 X360
  • Lenovo Edge S230u Mocha
  • Lenovo 2w1 MIIX 320-10ICR

Jak wybrać Laptopy domowe?

Laptop do domu to najbardziej uniwersalny rodzaj komputerów przenośnych. Jeżeli posiadacie konsolę do gier, a w pracy nie potrzebujecie laptopa, to nie powinniście przejmować się zbytnio parametrami technicznymi. Laptopy domowe wykorzystywane są przede wszystkim do prostych prac biurowych (edytory tekstu, itp.), oglądania filmów i seriali oraz przeglądania Internetu. Oczywiście można na nich grać, ale nie nastawiajcie się na najwyższe ustawienia graficzne i dużą liczbę klatek na sekundę.

Przykłady laptopów do domu:

  • Lenovo Ideapad C340-14API
  • DELL Inspiron 14
  • ASUS VivoBook S14
  • HP 250 G7

Jaki system operacyjny w laptopie wybrać?

Żaden komputer nie jest w stanie funkcjonować bez odpowiedniego oprogramowania. Już w momencie wyboru laptopa musicie zdecydować, jaki software będzie was interesował. Ma to wpływ na cenę urządzenie oraz jego model - niektóre systemy współpracują wyłącznie ze sprzętami danego producenta. Jaki laptop kupić w zależności od systemu operacyjnego?

Windows 10

Najpopularniejszy system operacyjny, który wręcz zdominował rynek komputerów osobistych oraz przenośnych. Produkt Microsoftu współpracuje z większością programów graficznych, edytorskich oraz gier. Jeśli więc laptop nie będzie wam służył wyłącznie do przeglądania Internetu, to oczywistym wyborem powinien być Windows 10. System jest uważany za wygodny oraz bezpieczny. Za wadę można uznać instalowanie niepotrzebnych dodatków mogących spowolnić działanie komputera.

Mac OS

Ten system operacyjny dostępny jest wyłącznie w urządzeniach firmy Apple. Jeśli do tej pory korzystaliście z Windowsa, upewnijcie się wcześniej, że rozwiązania wprowadzone przy Mac OS będą wam odpowiadać. System jest niezwykle dopracowany, dlatego doskonale sprawdza się w pracach biurowych. Może mieć natomiast problem z grami, gdyż wiele tytułów nie wspiera tej platformy.

Brak systemu operacyjnego

W sprzedaży znajdziecie oferty laptopów bez żadnego systemu operacyjnego. Dzięki temu komputer może być sporo tańszy, jednakże wiąże się to z samodzielną konfiguracja urządzenia. Możecie wtedy zdecydować, czy chcecie kupić oddzielnie Windowsa 10 czy może spróbować z darmowym Linuksem.

Autor: Łukasz Morawski

 

.
Dowiedz się więcej na temat: komputer | System
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy