JTT: Serwery dla CERN

Przedsiębiorstwo JTT Computer S.A. wygrało przetarg na dostawy serwerów do CERN. Na początku września do Genewy zostanie dostarczona pierwsza partia serwerów Adax o wartości 420 tys. złotych.

article cover

Coraz większy wkład w rozwój badań prowadzonych w CERN mają naukowcy i firmy z Polski. Przy budowie detektora ATLAS uczestniczy zespół krakowski z Instytutu Fizyki Jądrowej i Akademii Górniczo-Hutniczej, przy detektorze CMS - zespół warszawski z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Problemów Jądrowych. W CERN używane są zbiorniki próżniowe do magnesów nadprzewodzących wyprodukowane przez CHEMAR w Kielcach i RAFAKO w Raciborzu, dennice kriostatów z METALCHEMU w Kościanie, komory tarczowe produkcji Zakładu Doświadczalnego Aparatury Jądrowej Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku oraz polski ciekły hel z Odolanowa .

Obecnie do prestiżowego grona dostawców CERN dołączyła wrocławska JTT Computer S.A., która wygrała przetarg na dostawy serwerów Adax, przeznaczonych przede wszystkim do zapisu ogromnej ilości informacji generowanych podczas eksperymentów. Aby sprostać temu zadaniu serwery Adax NetOfficePro, zbudowane na bazie płyty głównej Intel STL2 oraz procesorów Intel Pentium III 1 GHz, są wyposażone w macierze składające się z 14 dysków o pojemności 80 GB każdy. Łącznie każdy z serwerów dysponuje ponad 1 TB (terabajt, 1 trylion bajtów) pojemności dyskowej, co wystarcza na zapisanie na nim ponad 300 milionów stron tekstu. Serwery wyposażone są także w system zasilający w konfiguracji 3+1, zapewniający podwójne zabezpieczenie - w przypadku awarii zasilacza możliwa jest jego wymiana bez konieczności wyłączania serwera. Bezpieczeństwo danych gwarantują niezawodne kontrolery macierzowe, a zastosowane dyski hot swap pozwalają na nieprzerwana pracę serwera nawet w przypadku awarii podsystemu dyskowego. Serwery pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Wartość kontraktu na 14 sztuk serwerów przekracza 420 tys. zł

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas