Lenovo kupiło od IBM linię x86
Lenovo oraz IBM zawarły umowę ostateczną, w ramach której Lenovo planuje przejąć od IBM linię x86. Umowa obejmuje serwery typu System x, serwery blade i przełączniki BladeCenter i Flex System, zintegrowane systemy Flex System oparte na x86, serwery NeXtScale oraz iDataPlex oraz powiązane oprogramowanie, komponenty sieciowe i usługi utrzymaniowe. Cena zakupu wynosi w przybliżeniu 2,3 mld dolarów.
IBM zachowa serwery System z (mainframe), serwery Power Systems, pamięci masowe Storage Systems, serwery Flex opare o architekturę Power i systemy PureApplication i PureData. Zawarta umowa opiera się na wieloletniej współpracy, której początki sięgają 2005r. kiedy Lenovo przejęło od IBM jego dział PC, który obejmował linię PC ThinkPad. Od tamtej pory firmy współpracowały ze sobą przy różnych projektach.
Firma IBM będzie kontynuować tworzenie i rozwijanie swojego portfolio oprogramowania na systemy operacyjne Windows i Linux dedykowanych dla platformy x86. IBM jest wiodącym twórcą oprogramowania przeznaczonego dla serwerów x86. Firma dostarczyła już tysiące produktów i zatrudnia dziesiątki tysięcy profesjonalnych developerów oprogramowania, którzy pracują nad oprogramowaniem dedykowanym systemom x86.
Lenovo i IBM planują zawrzeć strategiczny sojusz, który będzie obejmował globalną umowę OEM i umowy odsprzedażowe (reselerskie) obejmujące wiodące w branży systemy pamięci masowej Storwize, systemy taśmowe, oprogramowanie General Parallel File System, ofertę SmartCloud Entry oraz elementy portfolio System Software IBM, np. System Director i rozwiązania Platform Computing.
Po sfinalizowaniu transakcji, Lenovo przejmie obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem. IBM będzie świadczył usługi utrzymania sprzętu w imieniu Lenovo przez pewien czas po sfinalizowaniu transakcji także zmiana powinna być praktycznie nieodczuwalna dla klientów.
Około 7,500 pracowników IBM na całym świecie, włączając w to tych zatrudnionych w głównych centrach np. Raleigh, Szanghaj, Shenzhen czy Tajpej, dostanie ofertę zatrudnienia w Lenovo. Zawarcie tej umowy jest kolejnym krokiem następującym po ogłoszeniu w ostatnich dniach ponad 1 mld USD inwestycji w nowopowstałą grupę IBM Watson Group i 1,2 mld USD w rozwój oferty cloud computing w 15 krajach na 5 kontynentach.
"Transakcja ta pokazuje naszą chęć inwestowania w biznes, który może wesprzeć zyskowny wzrost i rozwój naszej strategii PC Plus," mówi Yang Yuanqing, Prezes i CEO Lenovo. "Dzięki odpowiedniej strategii, idealnemu wykonaniu, nieustającej innowacji i oczywistemu zaangażowaniu w rozwój linii serwerów x86, jesteśmy przekonani, że osiągniemy długoterminowy rozwój tego biznesu podobnie jak udało nam się z naszym globalnym biznesem PC".
"Ta umowa umożliwi IBM skoncentrowanie się na innowacjach w zakresie systemów i oprogramowania, które pozwolą nam na wygenerowanie nowego rodzaju wartości w strategicznych dziedzinach naszego biznesu, miedzy innymi w zakresie Cognitive Computing, Big Data i Cloud" mówi Steve Mills, Senior Vice President i Group Executive IBM Software and Systems. "IBM jest doświadczonym innowatorem mającym na koncie wiele udanych transformacji. Dzięki temu, jest w stanie tworzyć rozwiązania wysoko cenione przez naszych klientów".
Transakcja musi spełnić odpowiednie warunki legislacyjne i zdobyć wszelkie inne wymagane pozwolenia. Transakcja zostanie sfinalizowana po spełnieniu wszystkich warunków prawnych, administracyjnych i innych oraz po zamknięciu procesu konsultacji w pozostałych krajach objętych umową.
W trakcie finalizowania transakcji, obie firmy nie planują przeprowadzić żadnych zmian w swoich obecnych niezależnych działaniach związanych z funkcjonowaniem linii serwerowych np. obsłudze klienta czy dostępności produktów.Przypomnijmy, że IBM w maju zeszłego roku uruchomił w Polsce nowe Data Center. Ośrodek zlokalizowany jest w Błoniu w okolicach Warszawy i naley do najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych tego typu centrów w Polsce. Nowe Data Center jest trzecim tego typu ośrodkiem obliczeniowym IBM w Polsce. Nowe Centrum zajmuje powierzchnię ok. 3500 m2