Ludzie dane tracą...

Nisko latające laptopy, dane utracone podczas pojedynku oraz dyski wykasowane przez glony w oceanie to tylko trzy z listy TOP 10 najoryginalniejszych przypadków utraty danych w mijającym roku. Listę przygotowali specjaliści firmy Kroll Ontrack.

Dane zapisane na dyskach twardych mogą przetrwać bardzo wiele... Fot. Ilker
Dane zapisane na dyskach twardych mogą przetrwać bardzo wiele... Fot. Ilkerstock.xchng

Firma Kroll Ontrack zmaga się z ponad 50 tys. przypadków utraty danych rocznie. Odzyskuje się co najmniej trzy na cztery utracone pliki. W niemal 26 proc. przypadków utrata danych jest wynikiem błędu człowieka. Pozostałe przyczyny, to awaria sprzętu (59 proc.), błędy oprogramowania (9 proc.), wirusy (2 proc) i inne (4 proc.). Oprócz tradycyjnych dysków twardych i serwerów, coraz częściej dane tracone są także z kart pamięci oraz dysków SDD.

- Nasza lista po raz kolejny wskazuje, że utrata danych może przydarzyć się w najbardziej zaskakujących okolicznościach, bez względu na rodzaj nośnika, na którym były zapisane czy też miejsce, w którym zostały utracone. Choć prezentowane przypadki zaskoczyły nawet naszych, doświadczonych specjalistów, to musimy pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego, kto korzysta z komputera, telefonu komórkowego bądź innych urządzeń, na których zapisujemy nasze dane. Dlatego też każdego roku koncentrujemy się na tworzeniu jeszcze nowocześniejszych technologii, by móc rozwiązać z powodzeniem kolejne trudne sprawy - mówi Marek Suczyk, dyrektor zarządzający Kroll Ontrack w Polsce.

Lista dziesięciu najciekawszych przypadków utraty danych w roku 2009 wg Kroll Ontrack:

10. Spełniona obietnica - Po powrocie z jednej z wypraw pewien znany podróżnik przypadkowo skasował wszystkie zdjęcia zapisane na karcie SD. Strata okazała się tym większa, iż na karcie znalazła się zapierająca dech w piersiach fotografia napotkanego turysty, którą podróżnik obiecał przesłać na jego e-mail po powrocie z wyprawy. Zdjęcie ostatecznie dotarło do spotkanego turysty.

9. Gra w kotka i... dysk HDD - Pupil jednej z amerykańskich rodzin postanowił zabawić się w kotka i myszkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby "myszką" nie okazał się podpięty do gniazdka kabel z podłączonego do komputera dysku zewnętrznego HDD, na którym znajdowały się wszystkie cyfrowe wspomnienia i dokumenty rodzinne. Choć kot przeżył zwarcie, to zabawa zakończyła się utratą wszystkich danych. Po konsultacjach rodzina oddała dysk w ręce specjalistów, którzy uratowali nie tylko utracone pliki, ale też miłość do domowego pupila.

8. Uwaga! Nisko latające laptopy! - Osoby pracujące w biurach powinny patrzeć nie tylko pod nogi, ale także uważać na głowę. W jednej z firm specjaliści zauważyli spadający z drugiego piętra laptop, zrzucony przypadkiem lub w wyniku zdenerwowania jednego z pracowników. Dane udało się odzyskać dopiero w drugim z wybranych przez firmę laboratoriów. Niestety, z przywróceniem kluczowych dla firmy plików nie poradzili sobie specjaliści z jednej z firm odzyskujących dane i trafiły one do Kroll Ontrack, gdzie zostały odzyskane.

7. To ptak? To samolot? Nie, to komputer! - Po przejechaniu kilkuset metrów i gwałtownym hamowaniu przed światłami, pewien biznesmen zauważył przelatujący nad dachem jego limuzyny niezidentyfikowany obiekt. Po oględzinach leżącej przed maską auta "ofiary" okazało się, że była to torba z laptopem, którą zostawił na dachu spiesząc się na kolejne z zaplanowanych spotkań. Zgodnie z przewidywaniami właściciela, po upadku komputer uległ niemal kompletnemu zniszczeniu, rozpadając się na kilka części. Przesłany do laboratorium dysk laptopa został poskładany przez specjalistów, a wszystkie dane biznesowe zostały odzyskane.

6. Lewy prosty - Jak okazało się w pewnej z firm, serwerownia może służyć także jako ring bokserski. Podczas bójki dwóch kolegów z pracy, jeden z serwerów spadł na ziemię i roztrzaskał się. Choć panowie od razu zapomnieli o przyczynie kłótni, część danych została utracona. Dane udało się przywrócić.

5. Paparazzi tym razem ofiarą - Pewien fotoreporter, który po ukończeniu zdjęć wracał do redakcji swoim starym skuterem stracił wszystkie fotografie, gdy koszyk zamontowany na tylnym siedzeniu poluzował się, spadł i roztrzaskał wraz z umieszczonym w nim aparatem fotograficznym. Dzięki szybkiej reakcji ekspertów zdjęcia, które udało się odzyskać, trafiły do najnowszego numeru magazynu, a fotoreporter nie został zwolniony.

4. Niestrawny obiad - Pies pewnej rodziny postanowił spożyć rozmrażany na obiad gulasz. Rozstrojony żołądek domowego pupila nie wytrzymał jednak obciążenia i pies zwrócił cały posiłek na... dysk domowego komputera, który właśnie wymieniał jego właściciel. Nieszczęśliwie, treść żołądka uszkodziła dysk, uniemożliwiając tym samym dostęp do cennych archiwów domowych. Specjaliści, po odzyskaniu danych, zgodnie stwierdzili, że mógł to być pierwszy udokumentowany przypadek choroby komputerowej wśród zwierząt.

3. Zaklinacz koni - Wyścigi konne mogą być groźne nie tylko dla ludzi, lecz także dla danych. Podczas jednego z nich jeździec z zamontowaną na swoim toczku kamerą upadł. Choć toczek spełnił swoje zadanie i ochronił głowę dżokeja, kamera nie przetrwała upadku i roztrzaskała się wraz z kartą pamięci, na której znajdował się zapis gonitwy.

2. Dysk jak Titanic - Dysk twardy wypadł ze statku, opadając niemal 60 metrów na dno oceanu. Ku rozpaczy właścicieli początkowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu i dysk został odnaleziony dopiero po sześciu miesiącach. Choć na nośniku zdążyło się już zadomowić całkiem sporo krabów i glonów, w specjalnej komorze laminarnej znajdującej się w laboratorium specjaliści odzyskali aż 99 proc. zapisanych na dysku danych.

1. Detektywi na tropie - Detektywi, którzy podczas akcji zatrzymania przestępcy wtargnęli do mieszkania, w którym ukrywał się złodziej spotkali się z nietypową sytuacją. Spanikowany oszust, na którego laptopie znajdowały się obciążającego go dane, wyrzucił swój laptop przez okno licząc na to, że upadek z dwunastego piętra skutecznie wykasuje najważniejsze dowody. Sprawa trafiła do informatyków śledczych. Dowody zostały przekazane do sądu.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas