Najbogatsi ludzie w świecie technologii

Mają tyle pieniędzy, że przeciętnym szarakom dość szybko skończyłyby się w ogóle pomysły, na co można je w ogóle wydawać. Poznajcie najbogatszych ludzi branży IT.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dziesięciu najzamożniejszych przedstawicieli branży nowych technologii. Pierwsze miejsce nie jest (już od dawna) zaskoczeniem. A co z resztą?

1. Bill Gates - 61 miliardów dolarów

Odszedł z firmy i to z firmy, która nie jest już zresztą takim gigantem, jakim była kiedyś, a mimo to wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu podobnych zestawień i to ze sporą przewagą. Jest także drugim najbogatszym człowiekiem na Ziemi tak ogólnie. I to po tym, jak już zdążył rozdać 28 miliardów dolarów na cele charytatywne. Obecnie tylko jedna czwarta jego majątku to akcje Microsoftu, reszta ulokowana jest w funduszach powierniczych oraz inwestycyjnych, a także w udziałach w takich firmach jak Ecolab czy meksykański nadawca telewizyjny Televisa.

Reklama

2. Larry Ellison - 36 miliardów

Dorobił się na Oracle. A mówi się o tym, że niedługo dorobi się jeszcze bardziej, jako że zamierza bardzo agresywnie wejść na rynek cloud-computingu.

3. Mark Zuckerberg - 19,1 miliarda

Zdecydowanie najmłodszy na tej liście. Po debiucie giełdowym Facebooka przesunął się o kilka oczek w górę, kiedy okazało się, że jego udziały warte są ponad 19 miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że nie czuje wcale potrzeby, by być najlepiej zarabiającą osobą w stworzonej przez siebie firmie.

4. i 5. Siegiej Brin i Larry Page - po 18,7 miliarda

Obaj twórcy Google są warci po równo. Ten drugi nie tak dawno zastąpił Erica Schmidta na stanowisku prezesa firmy, ma również zakład w Palo Alto, gdzie buduje domy zasilane alternatywnymi źródłami energii, inwestuje też w firmę Tesla Motors. Brin z kolei ładuje stosy pieniędzy w zajmujące się turystyką kosmiczną Space Adventures.

6. Jeff Bezos - 18,4 miliarda

Założyciel Amazona dorobił się naprawdę przyzwoitych pieniędzy na swoim pomyśle. Do tego co roku staje się jeszcze bogatszy, a pokątnie inwestuje do tego w firmę Blue Orgin, pracującą nad rakietą pionowego startu i lądowania, który to pomysł ma mu przynieść jeszcze więcej pieniędzy.

7. Michael Dell - 15,9 miliarda

Kiedyś założona przez niego korporacja była jednym z czołowych producentów komputerów na świecie. Teraz jakby trochę o niej ucichło, a majątek Della pochodzi głównie ze stworzonej przez niego firmy inwestycyjnej MSD Capital, która prowadzi interesy w sektorze bankowym i nieruchomości, a także wykupuje na przykład praktyki dentystyczne i firmy zajmujące się architekturą krajobrazu.

8. Azim Premji - 15,9 miliarda

Mogliście nigdy o nim nie słyszeć, ale to gwiazda lokalnego hinduskiego biznesu. W latach 80. tamtejsza firma Wipro specjalizowała się w produkcji spożywczej. Kiedy przejął ją Premji, zmienił jej kierunek, przejął większość rynku pozostawionego odłogiem po wyjściu IBM z Indii i teraz jego korporacja to prawdziwy monopolista jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

9. Steve Ballmer - 15,7 miliarda

56-letni Ballmer jest prezesem Microsoftu od roku 2000. I od czasu odejścia Gatesa faktycznym władcą korporacji z Redmond.

10. Paul Allen - 14,2 miliarda

Bez niego z kolei w ogóle nie byłoby Microsoftu. Wprawdzie Allen odszedł z firmy lata temu, ale i tak jego majątek jest wciąż oszałamiający. Nawet mimo tego, że odrobinę idzie w ślady swojego kolegi Gatesa, bo już pół miliarda przeznaczył na dobroczynność.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Bill Gates | Steve Ballmer | Mark Zuckerberg | Michael Dell
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy