Nowa platforma mobilna AMD

Yukon to nowa ultramobilna platforma AMD, dzięki której firma będzie mogła rywalizować z Intelem w segmencie niewielkich komputerów przenośnych. Zdecydowanie bardziej wydajnych (i droższych) od netbooków, niemniej wyraźnie tańszych od dotychczasowych modeli z tego segmentu rynku.

Ultraprzenośne notebooki, do których adresowana jest platforma Yukon, są o wiele szybsze od netbooków. AMD nie opracowało jeszcze rozwiązań, które mogłyby konkurować z intelowskimi Atomami, jakie znajdziemy w większości netbooków. Tak czy inaczej, Yukon trafi do wydajnych laptopów i dzięki niej mają one potanieć.

Yukon trafi do komputerów wyposażonych w ekrany od 10 do 14 cali. Cena laptopów z najnowszą platformą AMD ma wynosić od 499 do 1499 dol.

Jak podaje zagraniczne źródło, Yukon składa się z jednordzeniowego procesora AMD Athlon Neo, pracującego z zegarem 1,6 GHz. Zastosowanym chipsetem jest M690T, który wyposażono w zintegrowany układ graficzny Radeon X1250.

Reklama

AMD informuje, że użytkownicy będą mogli także korzystać z samodzielnej karty graficznej - Radeona HD 3410. Ten znajdzie się w najdroższych laptopach z Yukon. Wszystkie komputery będą oferowane z systemem Windows Vista.

AMD zapewnia, że Yukon zaoferuje płynne odtwarzanie filmów HD 1080p, nie zabraknie też złączy DVI i HDMI. Jeśli chodzi o sieć, możemy oczekiwać technologii Wi-Fi 802.11 g/n, jak i sieci 3G. Z kolei o przyzwoity czas pracy na baterii mają zadbać rozwiązania AMD PowerNow! i ATI PowerPlay.

HP przygotowało już laptopa z platformą Yukon. Niestety - trafi do sprzedaży dopiero w kwietniu.

CafePC.pl
Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama