Reklama

Nowy iMac to plagiat?

Belgijski projektant Vincent Jeunejean na widok nowego komputera firmy Apple doświadczył uczucia deja vu... Jeunejean jest autorem szkicu, który pół roku temu trafił na stronę The Apple Collection, poświęconą kulturze Apple. Komputer na rysunku posiadał jednostkę centralną w kształcie kopuły oraz płaski monitor umieszczony na cienkim ramieniu. Podobieństwo do nowego modelu iMac jest uderzające, zwłaszcza że projekt jest bardzo nietypowy. Nawet szczegóły budowy nowego iMaka - umiejscowienie logo Apple oraz portów - pokrywa się ze szkicem belgijskiego projektanta.

"Myślę, że skopiowali go - jest taki podobny. Ale nie mam pewności, to bardzo dziwne. Może ktoś z zespołu projektanckiego widział mój projekt" - mówi Jeunejean.

Rysunek pojawił się na witrynie The Apple Collection 30 czerwca ubiegłego roku - na krótko przed targami Macworld Expo w Nowym Jorku. Spodziewano się wtedy, że Apple zaprezentuje na imprezie odświeżone iMaki z monitorami LCD. Jeunjean, fan Apple, czekając na premierę przygotował własny projekt i wysłał do serwisu prezentującego setki podobnych szkiców. Rysunek Belga był jednak tak oryginalny, że nie przypominał żadnego z prezentowanych projektów. Co ciekawsze, Jeunjean wysłał szkic również do Steve'a Jobsa. Nigdy nie otrzymał odpowiedzi.

Reklama

Jaki będzie finał całej sprawy? Apple wciąż nie ustosunkowało się do informacji o zbieżności projektu Belga z wyglądem nowego modelu iMaka. Oczywiście, cała sytuacja może być zbiegiem okoliczności - w końcu projekt nowego komputera mógł powstać znacznie wcześniej, niż w czerwcu. Jeśli jednak Apple nie przedstawi przekonujących dowodów że tak właśnie było, cała sprawa pozostawi niesmak. Niewykluczony jest również proces sądowy.

Link do strony The Apple Collection z projektem Jeunejeana:

www.theapplecollection.com/design/macdesign/iMacProposal.html

Źródło informacji: Wired, Agencja 4D

INTERIA.PL/AFP/PAP
Dowiedz się więcej na temat: plagiat | apple | iMac

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy