Od Pentium po Xeon

Wprowadzony przed chwilą najważniejszy procesor serwerowy Intela zamyka wieloletnią epopeję technologiczną firmy. Co jest wyróżnikiem obecnej generacji procesorów?

Xeona inwazja na świat
Xeona inwazja na światmateriały prasowe

Wydaje się, że wydajność, czystość energetyczna i architektura Nehalem, która zmienia procesor w myślącą, adaptującą się do sytuacji, część rozwiązania serwerowego. Procesor monitoruje stan swojego środowiska pracy oraz działających aplikacji i automatycznie zapewnia odpowiedni poziom poboru mocy albo wydajności. Ma to znaczny wpływ na energooszczędność systemu.

Dzięki doskonałej wydajności oraz energooszczędności, seria Xeon 5500 zapewnia radykalny wzrost kontroli nad zużyciem prądu i zdolności adaptacji.

Matka Internetu

Historia, której nowe produkty reprezentują ostatni rozdział, zaczęła się w 1995 roku, kiedy Intel wprowadził na rynek procesor Intel Pentium Pro. Do tego czasu sprzedano niespełna 750 000 serwerów opartych na architekturze Intela, które reprezentowały zaledwie 10 procent łącznych przychodów ze sprzedaży sprzętu serwerowego. Procesor Pentium Pro był pierwszym układem Intela zoptymalizowanym pod kątem obciążeń serwerowych i stał się fundamentem Internetu.

8/10 rynku bazuje na technologii Intela

Choć nadal dostępne są systemy typu "proprietary", nowy typ serwera zdobywa kolejne segmenty rynku, zwłaszcza w zastosowaniach do obsługi aplikacji klasy high-end. W takich zastosowaniach ? od wysokowydajnego przetwarzania danych do "cloud computing" ? nowa seria Xeon 5500 przyniesie najwięcej korzyści.

Wzrost wydajności dwuprocesorowych serwerów jest większy, niż w przypadku jakiegokolwiek innego procesora Xeon zaprojektowanego wcześniej przez Intela ? od 70 do 125 procent przy różnych obciążeniach roboczych w porównaniu z systemami opartymi na serii Xeon 5400.Ograniczone warunki lokalizacyjne i energetyczne sprawiają, że współczesnych systemów serwerowych często nie da się zaadaptować do coraz bardziej zróżnicowanych obciążeń roboczych. Seria Xeon 5500 oferuje kilka technologii, które zwiększają elastyczność systemu i eliminują ograniczenia liczby oraz typu aplikacji uruchamianych przez użytkowników. Zastosowane technologie m.in. Intel Turbo Boost, Hyper-Threading czy Intelligent Power są przyszłością rozwiązań nastawionych na wydajność oraz oszczędzanie energii.

Architektura Intel QuickPath

Procesory stają się coraz potężniejsze i coraz szybciej wykonują instrukcje. Jeśli jednak procesor nie może pobierać instrukcji i danych z pamięci tak szybko, jak je przetwarza, powstaje wąskie gardło. Kiedy procesor lub rdzeń musi czekać, wydajność zmniejsza się. Intel QuickPath to nowa architektura systemu, która umożliwia znacznie szybsze przesyłanie danych między procesorem i pamięcią, a zatem ogranicza potencjalne opóźnienia. Oprócz puli pamięci współdzielonej przez wszystkie procesory, architektura Intel QuickPath zapewnia każdemu procesorowi własną, dedykowaną pamięć podręczną. Dane, z których procesor korzysta najczęściej, są przechowywane właśnie w niej, a nie w pamięci współdzielonej. Dzięki temu procesory mogą pobierać je znacznie szybciej.

Można to porównać do pracy szefa kuchni. Pamięć podręczna jest jak spiżarnia używana do przechowywania najczęściej używanych produktów. Bez spiżarni szef kuchni musiałby codziennie jeździć do supermarketu, żeby kupić składniki potrzebne do przygotowania potraw. Jeśli jednak dysponuje spiżarnią, wystarczy, że pojedzie na zakupy raz w tygodniu, a będzie miał pod ręką wszystkie niezbędne produkty, co zaoszczędzi mu dużo czasu.

Technologia Intel Turbo Boost

Technologia Intel Turbo Boost przyspiesza działanie aplikacji, używając niewykorzystaną moc procesora. Jeśli procesor wykryje, że działa poniżej swoich limitów mocy, temperatury i poboru energii, może automatycznie podnieść częstotliwość taktowania, aby zwiększyć wydajność jednego lub wielu rdzeni. Jeśli pracują wszystkie rdzenie, dodatkowa moc rozkłada się równomiernie. Jeśli pracują tylko dwa rdzenie, dodatkowa moc jest przydzielana tylko im, co zapewnia jeszcze większy wzrost wydajności. Przyspiesza to działanie zarówno wielowątkowych, jak i jednowątkowych obciążeń roboczych.

Technologię tę można porównać do osoby pracującej wielozadaniowo. Robienie czterech rzeczy naraz ? takich jak pisanie, słuchanie, mówienie i czytanie ? wymaga maksymalnej koncentracji. Kiedy ktoś wykonuje tylko dwie spośród tych czynności, pracuje lepiej i wydajniej, ponieważ jego mózg dysponuje dodatkową mocą przetwarzania.

Technologia Intel Hyper-Threading

Technologia Intel Hyper-Threading (Intel HT) sprawia, że z perspektywy systemu operacyjnego jeden procesor wygląda jak dwa procesory "logiczne", którym można przydzielać różne zadania. Na przykład czterordzeniowy procesor z serii Intel Xeon 5500 może przetwarzać nawet osiem wątków jednocześnie. Jest to bardzo energooszczędny sposób na zwiększenie wydajności wielowątkowego oprogramowania.

Technologia Intel Intelligent Power

Dzięki technologii Intel Intelligent Power procesor może automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć zużycie energii w zależności od obciążenia. Istnieje 15 różnych stanów zasilania, w których procesor może działać i między którymi może się szybko przełączać. Kiedy rdzeń nie jest używany, jego pobór prądu spada niemal do zera. Ogólny rezultat jest taki, że procesory z serii Intel Xeon 5500 mogą inteligentnie dostosowywać pobór prądu do bieżącego obciążenia, co znacznie zmniejsza koszty energii.

W miarę jak liczba urządzeń w Internecie będzie zbliżać się do 15 miliardów, seria Xeon 5500 zapoczątkuje gruntowną transformację infrastruktury internetowej. Wspólnym celem branży jest uruchamianie aplikacji na zoptymalizowanym sprzęcie i udostępnianie ich na żądanie masowemu klientowi. Wizja ta, znana jako cloud computing, stanie się rzeczywistością dzięki technologii procesorów z serii Xeon 5500.

Cezary Tchorek-Helm

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas