Pierwszy notebook sterowany wzrokowo

Kolejna rewolucja na rynku komputerów. Zaprezentowano pierwszy na świecie notebook z wbudowaną funkcją sterowania wzrokowego.

Pierwsza partia sterowanych wzrokowo notebooków to 20 sztuk
Pierwsza partia sterowanych wzrokowo notebooków to 20 sztukmateriały prasowe

Firma Tobii Technology opracowała pierwszy na świecie notebook sterowany wzrokowo we współpracy z firmą Lenovo. Notebook ten jest w pełni funkcjonalnym prototypem koncepcyjnym i stanowi przełomowe osiągnięcie dla firmy Tobii, która dąży do rozpoczęcia produkcji seryjnej swojej technologii sterowania wzrokowego i stosowania jej w produktach dla konsumentów. Pierwszymi grupami odbiorców w segmencie komputerowym będą użytkownicy z sektora bezpieczeństwa i administracji państwowej, a także użytkownicy aplikacji niszowych, takich jak CAD.

- Prototyp notebooka firmy Tobii dowodzi przede wszystkim tego, że nasza technologia śledzenia wzroku jest na tyle dojrzała, by stosować ją w standardowych interfejsach komputerowych. Aby mogła być stosowana w przeciętnych komputerach, musimy zmniejszyć jej rozmiary i koszt. Partnerska współpraca z odpowiednim producentem umożliwi naszym zdaniem realizację tego celu w ciągu kilku lat - powiedział Henrik Eskilsson, dyrektor naczelny firmy Tobii Technology.

Pierwsza partia sterowanych wzrokowo notebooków to 20 sztuk. Firmy Tobii Technology i Lenovo podzieliły się nimi po równo i używają ich do celów rozwojowych oraz demonstracyjnych.

Jak wygląda wzrokowe sterowanie komputerem? Z punktu widzenia użytkownika sterowanie wzrokowe jest nie tylko atrakcyjne, ale też umożliwia skuteczniejszą interakcję z komputerem. Czujemy się tak, jakby komputer nas rozumiał. Wystarczy zerknąć na ikonę lub inny element, aby wyświetlić więcej informacji. Można powiększać zdjęcia lub mapy, a obszar, na który patrzymy, zostanie automatycznie wyśrodkowany. Komputer może automatycznie wygaszać i włączać ekran, kiedy rozpozna nasze oczy, aby wydłużyć czas działania baterii. Sterowanie wzrokowe może także przyspieszyć pracę dzięki nowym, intuicyjnym sposobom przełączania okien oraz przeglądania wiadomości e-mail i dokumentów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas