Procesor Intela rodem z filmu sci-fi
Sztuczna inteligencja, komunikacja wideo i rozpoznawanie mowy w czasie rzeczywistym, kiedyś uważane za fantastykę rodem ze "Star Trek", staną się codziennością - tak twierdzi Intel.
Gigant procesorów opracował 80-rdzeniowy procesor. Zdaniem korporacji, układ ten pojawi się na rynku za pięć lat. Prezentacja została przygotowana dla reporterów z San Francisco.
Pełna dokumentacja zostanie pokazana na najbliższej konferencji, która odbędzie się za kilka dni. Firma pierwszy raz poinformowała o planach budowy procesora z 80. rdzeniami podczas Intel Developer Frorum ostatniej jesieni.
Intel wykorzystał z prototypie 100 mln tranzystorów - w procesorze Core 2 Duo jest ich 291 mln. Novum charakteryzuje technologia wykonania 65 nm, choć prawdopodobnie w przyszłości układ ten będzie wykorzystał mniejsze tranzystory. Elementy odpowiedzialne za obliczenia są dość proste i nie korzystają z instrukcji x86, które wykorzystują inne procesory Intela i AMD. Przez takie rozwiązanie, m.in. system operacyjny Windows Vista nie będzie mógł pracować na takim procesorze. Monstrum obsługuje instrukcje VLIW, znacznie gorsze niż x86.
Jak pisze zagraniczny serwis, jednym z głównych celów Intela jest rozwiązanie problemu stworzenia rdzeni gotowych do obsługi szerokiej gamy aplikacji z całego świata. Ważne jest też, aby odpowiednio programować te 80 rdzeni, aby można było wykorzystać ich możliwości. Poza tym, obecnie na rynku jest stosunkowo mało aplikacji, które wspierają chociażby procesory dwurdzeniowe.
Procesor w trakcie prezentacji pracował z zegarem 3,16 GHz, przy poborze prądu 0,95 V. Układ konsumował 62 W energii, a jego moc obliczeniowa wyniosła 1 teraflop. Wersja prototypowa znajdowała się w specjalnej płycie głównej i pracowała ze specjalnym system chłodzenia.