Raspberry Pi - tani komputer wielkości karty kredytowej

Mimo swoich miniaturowych rozmiarów, niewiele większych od karty kredytowej, Raspberry Pi zapewnia nie tylko przyzwoitą wydajność, ale kusi również niską ceną. Jaka jest jego ostateczna specyfikacja i gdzie można go kupić?

W sierpniu 2011 roku komunikaty producenta wskazywały, że Raspberry Pi znajdzie się w sklepach już w listopadzie. Te założenia okazały się zbyt optymistyczne i projekt zaliczył kwartalny poślizg. Niecierpliwość wszystkich, którzy oczekiwali na mały i tani komputer nie będzie już jednak wystawiana na dłuższą próbę - Raspberry Pi trafił w końcu do sprzedaży.

Co oferuje ten gadżet? Nabywcy dostaną do dyspozycji układ SoC Broadcom BCM2835 700 MHz z grafiką Broadcom VideoCore IV, pozwalającą na bezproblemowe odtwarzanie filmów 1080p i 256 MB RAM-u.

Istotną zaletą działającego pod kontrolą Linuksa (trwają rozmowy na temat przygotowania dedykowanych dystrybucji) urządzenia jest komplet portów: audio, dwa porty USB (dodatkowy microUSB służy do dostarczenia zasilania), RCA, HDMI, port Ethernet i czytnik kart SD/MMC. Komputer nie ma wbudowanego dysku - jego rolę pełni włożona aktualnie do czytnika karta pamięci.

Reklama

Co istotne, wcześniejsze zapowiedzi dotyczące niskiej ceny nie były przesadzone. Dostępny w sprzedaży model B, którego specyfikację przytoczyłem powyżej, był wyceniany w sierpniu 2011 roku na około 100 złotych i faktycznie, kosztuje 21,6 funta - ok. 105 złotych. Na rynku pojawi się również tańszy, okrojony model A. W tym przypadku niższa cena zostanie okupiona brakiem portu Ethernet i USB. Informacje o kanałach dystrybucji możecie znaleźć na stronie producenta.

http://gadzetomania.pl

Łukasz Michalik

Gadżetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama