Skutecznie niszczenie danych w komputerze

Sprawa jest prosta: po całkowitym zużyciu urządzenia lub jego sprzedaży bądź zamianie, należy usunąć z komputera wszelkie dane i mieć pewność, że nikt nie będzie mógł tych danych odzyskać. Sposoby miękkie bywają zawodne więc należy trwale zniszczyć dysk twardy. Najlepiej mechanicznie.

Jak zniszczyć dane?
Jak zniszczyć dane?Komputer w Firmie

Okazuje się, że miękkie sposoby czyszczenia pamięci dyskowych mają wiele wad. Główną jest niemożność pełnej gwarancji, że dane lub ich część nie zostaną odzyskane przez osoby czy podmioty nieuprawnione. Istnieje przecież na rynku wiele firm zajmujących się procedurami odzyskiwania danych, bez głębszego sprawdzania uprawnień do dysponowania odzyskiwaną informacją. Dlatego warto odnotować genialną w swej prostocie metodę zastosowaną przez firmę eDR Europe.

Totalne zniszczenie danych

Hard Disk Crusher (HDC-V) jest prostym i wydajnym urządzeniem zawierającym w prostej, stalowej obudowie - mechaniczna prasę. Prasa zasilana jest przez siłownik hydrauliczny, który z kolei jest obsługiwany przez standardowe zasilanie 240 Woltów. Wielkość obudowy oraz otwór wejściowy jest dostosowany do wielkości standardowego dysku twardego. Proces zniszczenia dysku jest banalnie prosty: po umieszczeniu dysku twardego na podstawie, należy zamknąć drzwiczki ochronne (HDC-V jest zablokowany gdy drzwiczki są otwarte) i uruchomić urządzenie. W ciągu 15 sekund prasa zostanie uruchomiona i dysk zostanie trwale zniszczony. Urządzenie nie wymaga specjalnego oprogramowanie czy współpracy z komputerem.

Warto podkreślić, że opisywane "twarde" rozwiązanie jest uzasadnione również w przypadku rotacji sprzętu. Otóż, aby mieć zupełną pewność bezpieczeństwa danych w komputerze, który jest sprzedawany, czy kupowany lub też rotuje w firmie gdzie bezpieczeństwo jest kluczową wartością - lepiej zniszczyć dysk twardy i zainstalować nowy. Tylko takie podejście gwarantuje nam 100 procentowe bezpieczeństwo danych. Koszt zakupu nowego dysku twardego na pewno się zwróci.

Cena HDC-V, dostępność, referencje

Wśród użytkowników Hard Disk Crusher'a znaleźć można m.in. Departament Obrony USA, CIA czy Rechenzentrum der Finanzverwaltung oraz wiele firm komercyjnych. Wśród kilku opcji wejścia w posiadanie HDC-V, zakup wiąże się z wydatkiem około 8 tysięcy euro (cena promocyjna). Producent dopuszcza również leasing oraz wynajem krótkoterminowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas