Studenci AGH analizują dane dzięki IBM
IBM przekazał Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozwiązanie Pure Data System for Analytics. To jeden z najpopularniejszych systemów IBM, pozwalający na analizę ogromnych ilości danych w bardzo krótkim czasie. Studenci i doktoranci będą z niego korzystać przy pisaniu prac dyplomowych oraz prowadzeniu projektów naukowych.
Umiejętność analizowania danych, których ilość nawet w średniej wielkośći firmie mierzona jest dzisiaj w petabajtach, pozwala przedsiębiorstwom na rozwój i odniesienie sukcesu w biznesie. Rozwiązanie IBM dla Big Data wykonuje obliczenia od 10 do nawet 100 razy szybciej niż w tradycyjnych systemach, dzięki czemu można formułować nowe pytania biznesowe oraz skracać czas otrzymania informacji z minut do sekund. Elastyczność rozwiązania, czyli umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniającego się obciążenia w przypadku zmiany wymagań biznesowych, to kolejny kluczowy składnik, który dostarcza Pure Data for Analytics. Przekazane uczelni narzędzie pozwoli studentom na samodzielne poznawanie zasad działania hurtowni danych - budowania zapytań czy importowanie informacji.
Nasza współpraca z AGH w tym zakresie pozwoli studentom na zapoznanie się z obszarem Big Data i obecnymi w nim technologiami IBM. Dzięki temu zrozumieją korzyści i wyzwania jakie niesie za sobą ta technologia i będą mogli budować swoje umiejętności w oparciu o wymagania rynku IT w XXI wieku - mówi Matthias Funke, szef Laboratorium Oprogramowania IBM Polska.
Współpraca pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą i Laboratorium Oprogramowania IBM Polska trwa już ponad 3 lata. Korzystają na niej głównie studenci, dla których jest to możliwość poznania nowoczesnych technologii oraz wyzwań, jakie czekają na nich na rynku IT, a także szansa na zdobywanie praktycznych umiejętności. Tylko w tym roku w aktywnościach organizowanych przez IBM na uczelniach wzięło udział ponad 400 studentów.
Rozwiązanie IBM pozwoli naszym studentom i pracownikom naukowym poznać obszar Big Data w praktyce. To jeden z ważniejszych trendów IT, dlatego na AGH nie mogło zabraknąć warsztatów pomagających zrozumieć analizę danych. To kolejny dowód na to, że nasza uczelnia stara się być jak najbliżej rynku, a współpraca z IBM nam to umożliwia - powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH.
9 października przekazaniu systemu towarzyszyły wykłady pracowników IBM na temat wyzwań, jakie obecnie stoją przed architektami, programistami i testerami. Jeszcze w tym roku dla studentów AGH Laboratorium Oprogramowania IBM Polska zorganizuje warsztaty uczące efektywnego wykorzystania narzędzia.