Superkomputer chłodzony gorącą wodą

Na Politechnice Federalnej w Zurychu oddano do użytku superkomputer Aquasar. Koncern IBM opracował dla urządzenia nowy system chłodzenia wodą o maksymalnej temperaturze 60<sup>0</sup>C.

Z powierzchni CPU energia cieplna wędruje przez wymiennik do instalacji grzewczej budynku
Z powierzchni CPU energia cieplna wędruje przez wymiennik do instalacji grzewczej budynkuHeiseOnline

Politechnika wykorzystuje serwer typu blade center o mocy obliczeniowej sześciu teraflopsów, w którym medium chłodzącym jest gorąca, a nie zimna woda, lecz procesory maszyny nigdy nie nagrzewają się do temperatury wyższej niż 850C. Klaster składa się z 33 serwerów QS22 wyposażonych w procesory IBM PowerXCell 8i oraz 9 serwerów HS22 z układami Intel Xeon (Nehalem-EP). Dwie trzecie serwerów jest chłodzona wodą, a przekazywana do instalacji grzewczej uczelni moc termiczna wynosi dziewięć kilowatów.

Pod względem sprawności energetycznej, IBM-owskie procesory PowerXCell 8i są obecnie nie do pobicia. W opublikowanym ostatnio rankingu Green500 trzy systemy QPACE z układami PowerXCell 8i wyraźnie górują nad resztą stawki. W miarę wysoko plasują się także superkomputery z akceleracją GPU - zwłaszcza chiński Nebulae z układem Nvidia C2050, który zajmuje czwarte miejsce.

Mając w czołowej dwudziestce aż siedemnastu reprezentantów, IBM bezsprzecznie dominuje na liście Green500, choć jednocześnie proponuje, by w przyszłości oprócz samego zużycia energii w większym stopniu uwzględniano emisję dwutlenku węgla.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas