Superkomputer dla każdej firmy

Cray, jeden z najbardziej znanych producentów superkomputerów, we współpracy z Microsoftem zaprezentował najtańszy superkomputer w swojej ofercie. Cena maszyny CX1 rozpoczyna się już od 25 000 dolarów. W najdroższej konfiguracji kosztuje zaś ona ponad 60 tysięcy USD.

W skład maszyny wchodzi do 8 węzłów i do 16 dwu- lub czterordzeniowych procesorów Intel Xeon. Każdy z węzłów może obsłużyć do 64 gigabajtów pamięci operacyjnej, a przestrzeń dyskowa CX1 wynosi do 4 terabajtów. Maszyna jest na tyle niewielka (jej wymiary to 31x44,5x90,5 cm), że może stać pod biurkiem i pełnić rolę "osobistego" superkomputera.

Superkomputer sprzedawany jest z preinstalowanym systemem Microsoft HPC Server 2008. Na specjalnie życzenie klienta, Cray może jednak zastąpić go systemem Red Hat Enterprise Linux.

Firma nie podaje wyników testów wydajności maszyny w jej najbardziej wydajnej konfiguracji, zapewnia jednak, że w roku 2004 CX1 znalazłby się na liście TOP 500. Oznacza to, że maszyna jest w stanie wykonać od 624 miliardów do niemal 36 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Reklama

Współpraca Craya i Microsoftu dowodzi, że gigant z Redmond poważnie interesuje się rynkiem HPC (High Performance Computing).

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: maszyny | firmy | Komputer kwantowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy