Superkomputer na UW

Kliknięciem myszki prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął pracę superkomputera Cray X1. Komputer znajduje się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie środowisko naukowe wykorzysta superkomputer Cray X1 w wielu dziedzinach m.in. do:

article cover
INTERIA.PL

modelowania zjawisk zachodzących w żywych komórkach i organizmach, do analizy informacji zawartej w ludzkim genomie, do modelowania elementów większych układów - np. krwionośnego, do projektowania nowych leków, symulacji numerycznych zjawisk klimatycznych, prognozowania pogody.

Biolodzy, fizycy, technicy i medycy w tej chwili nie mogą obejść się bez zaawansowanych symulacji komputerowych - podkreślił prezydent, uruchamiając komputer.

"Nasza uroczystość i komputer najnowszej generacji jest dowodem, że nie ma ograniczeń dla ludzkich poszukiwań, dla ludzkiej myśli, dla ludzkiej aktywności" - dodał Kwaśniewski. "Dobrze, że tu, na Ochocie, powstało takie centrum, wierzę, że będzie ono swoistą Doliną Krzemową nie tylko Warszawy, ale może i Polski".

"Warszawski" Cray X1 zakupiono z pieniędzy przekazanych UW z Komitetu Badań Naukowych. Jest on pierwszą tego typu maszyną w Europie zainstalowaną w instytucji akademickiej. Posłuży on całemu środowisku naukowemu w Polsce. O grant obliczeniowy w ICM może wystąpić każdy pracownik i doktorant polskiej wyższej uczelni i placówki naukowej.

Minister nauki prof. Michał Kleiber podkreślał, że znaczenie komputera tej klasy w polskich warunkach jest kolosalne, zarówno dla rozwoju nauki, jak i "znacznie szerzej". "Wszyscy oczekujemy na rezultaty tej instalacji. Współczesna nauka absolutnie nie może obyć się bez sprzętu tej klasy" - powiedział.

Od paru dekad coraz większą rolę w metodologii nauki odgrywa modelowanie i symulacja komputerowa - dodał minister. "Nie można mówić o nowoczesnej meteorologii bez tego typu zdolności do przetwarzania informacji, nie można mówić o makroekonomicznych przewidywaniach, bez odwołania się do tego typu sprzętu. To, co stanowi o jakości państwa, o funkcjonowaniu administracji, również powinno znaleźć ważne odbicie w działalności Centrum i w szczególności w wykorzystaniu tego komputera" - podkreślił.

Jak wyjaśnił z-ca dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego prof. Bogdan Lesyng, Cray X1 jest o trzy-cztery rzędy wielkości szybszy od domowego komputera. W ciągu sekundy może wykonać 600 miliardów operacji.

Profesor zastrzegł, że komputer nie będzie - przynajmniej na razie - wykorzystywany do celów komercyjnych. "Natomiast w tej chwili korzystają z niego wszyscy pracownicy naukowi z całego kraju, na przykład poprzez sieć" - dodał profesor.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas